ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΙΑΣΜΟΥ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ - Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024  -

ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Η επίσημη έναρξη του σχολικού έτους 2023-2024 για τις μαθήτριες και τους μαθητές θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 με την καθιερωμένη Ακολουθία του Αγιασμού.

Στη μονάδα του Λυκείου τα παιδιά θα προσέλθουν και θα παραμείνουν στο σχολείο από τις 09:00 έως τις 12:15.

Πιο συγκεκριμένα θα ισχύσει το ακόλουθο πρόγραμμα:

• Οι μαθήτριες και οι μαθητές και των 3 τάξεων του Λυκείου θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο κατά το χρονικό διάστημα από τις 08:45 έως τις 09:10 π.μ. και να εισέλθουν στην αυλή από την είσοδο του Λυκείου επί της οδού Νεϊγύ (η πόρτα θα ανοίξει στις 08:30 π.μ.). Οι εκπαιδευτικοί θα φροντίσουν για την υποδοχή και την παράταξη των παιδιών.
  • Στις 09:30 π.μ. θα ξεκινήσει η Ακολουθία του Αγιασμού για το Λύκειο (μαζί με το Γυμνάσιο) και θα τελεστεί στην αυλή του Γυμνασίου.
    Σημειώνεται ότι επιτρέπεται η παρουσία γονέων/κηδεμόνων στην τελετή του Αγιασμού. Ωστόσο, για την απρόσκοπτη διεξαγωγή των δραστηριοτήτων του προγράμματος, οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να παραμείνουν για τον Αγιασμό, παρακαλούνται να παρακολουθήσουν την τελετή από το βάθος της αυλής του Γυμνασίου, προκειμένου να αποφευχθεί ο συνωστισμός.
  • Μετά το πέρας της τελετής του Αγιασμού θα ακολουθήσει η κατανομή των μαθητών και των μαθητριών κάθε τάξης σε τμήματα και η είσοδος στις σχολικές αίθουσες.
  • Εν συνεχεία με μέριμνα και παρουσία των Εποπτών και των Καθηγητών-Συμβούλων των τμημάτων θα γίνει:
    • Μια πρώτη γνωριμία με τους διδάσκοντες.
    • Ενημέρωση των μαθητριών και των μαθητών για το πλαίσιο και τον τρόπο λειτουργίας του Λυκείου κατά το σχολικό έτος 2023-2024.
    • Επίδοση του προγράμματος μαθημάτων για κάθε τάξη.
    • Διανομή της Σχολικής Επετηρίδας (Souvenir) του σχολικού έτους 2022-2023.
  • Η ολοκλήρωση του προγράμματος της πρώτης ημέρας και η αποχώρηση των παιδιών θα γίνει σταδιακά ανά τάξη στις 12:15.

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι την ημέρα του Αγιασμού δεν θα λειτουργήσουν τα σχολικά λεωφορεία.

Από την Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου 2023 θα ισχύσει κανονικά το πρόγραμμα μαθημάτων, από 07:55 έως 14:30.

Κατά τις πρώτες ημέρες των μαθημάτων οι μαθήτριες και οι μαθητές θα ενημερωθούν από τους διδάσκοντες και για τα βιβλία και τη γραφική ύλη που χρειάζεται να έχουν για κάθε μάθημα.

Σας ευχόμαστε μια δημιουργική και ευλογημένη σχολική χρονιά, με υγεία και εποικοδομητική συνεργασία.

Με ιδιαίτερη εκτίμηση,

Ο Υποδιευθυντής του Λυκείου                                                                                              Ο Διευθυντής του Λυκείου

Σπυρίδων Παπασπύρου                                                                                                         Γεώργιος Βούλγαρης