Προβολή της ταινίας της Αλεσσάντρα Μαϊολέττι "Οι Μαθητές του Umberto Primo".

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2023
Προβολή της ταινίας της Αλεσσάντρα Μαϊολέττι "Οι Μαθητές του Umberto Primo".

Την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου κορυφώθηκαν οι δραστηριότητες που ήταν αφιερωμένες στη Διεθνή Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος.

Καταρχάς οι μαθητές και οι μαθητριες της Α’ και Β’ Γυμνασίου παρακολούθησαν στο θέατρο του σχολείου μας -παρουσία των δημιουργών της ταινίας, μέρος της οποίας γυρίστηκε στο σχολείο μας- την πολυβραβευμένη ταινία της Αλεσσάντρα Μαϊολέττι "Οι Μαθητές του Umberto Primo". Ακολούθησε συζήτηση των μαθητών/-τριών με την σκηνοθέτιδα, ενώ τα παιδιά υπέβαλαν και ερωτήσεις.(Για την ταινία δείτε περισσότερα στην ιστοσελίδα: https://www.thestudentsofumbertoprimo.com/).

Στη συνέχεια, κατά την 5η και 6η ώρα, η Γ' Γυμνασίου, η Α’ και η Β’ Λυκείου παρακολούθησαν εκδήλωση - αναφορά στο Ολοκαύτωμα, το στρατόπεδο εξόντωσης Auschwitz-Birkenau και γενικά το φαινόμενο του Αντισημιτισμού και τις προεκτάσεις του που διοργανώθηκε από μαθητές/-τριες, αποφοίτους και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που έχουν στο παρελθόν συμμετάσχει στο εκπαιδευτικό ταξίδι στην Πολωνία που επί σειρά ετών διοργανώνεται στο σχολειο μας.