Πανελλήνιος διαγωνισμός εκπαιδευτικής ρομποτικής-7th AegeanRobotics Competition 2023.

Πέμπτη, 13 April 2023

Το Γυμνάσιό μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στον 7ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (7th Aegean Robotics Competition 2023) που διοργάνωσε η ομάδα AegeanRobotics του εργαστηρίου Τεχνητής Νοημοσύνης και Στήριξης Αποφάσεων του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου και κατέκτησε την 3η θέση πανελλαδικώς για την Δευτεροβάθμια εκπαίδευση! Οι τρεις πρώτες ομάδες θα λάβουν δίπλωμα διάκρισης και τιμητική πλακέτα!

Ο διαγωνισμός διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 1 & 2 Απριλίου 2023 και η ομάδα που μας εκπροσώπησε ήταν η LLP Robotics, την οποία αποτελούσαν οι μαθητές/-τριες του Παιδαγωγικού Τμήματος Ρομποτικής του Γυμνασίου:

Παράσχος Μπέτσικος 2Δ,

Μάνος Πετράκης 2Ε,

Αρετή Μπενέτου 2Δ,

Οδυσσέας Κουτσοποδιώτης 3Γ.

Ωστόσο, τους παραπάνω μαθητές βοήθησαν και εμψύχωσαν οι συμμαθητές/τριές τους από το υπόλοιπο τμήμα ρομποτικής και τους συγχαίρουμε τον καθένα ξεχωριστά:

Βιντεοσκόπηση/Σκηνοθεσία: Σταυρουλάκη Φοίβη 2Ε

Βοήθεια στην κατασκευή / Προγραμματισμό / Καλλιτεχνικές πινελιές:

Ταγαρούλιας Δημήτριος 2Ε,

Κουτσουπιάς Δημήτριος 2Γ,

Μπενάκης Αναστάσιος, 1Γ,

Γκούσκου Δέσποινα, 1Β,

Χαλκιά Άρτεμις 1ΣΤ,

Πέτρου Έκτορας 1Ε

Ο τίτλος του έργου με το οποίο συμμετείχαν: «Ποτέ ξανά».

Οι μαθητές δηλώνουν για την ιδέα τους:

«Η απόφαση για τη συμμετοχή μας, ήρθε τελείως αυθόρμητα ύστερα από αναζητήσεις για το πως μέσω της ρομποτικής θα μπορούσαμε να έχουμε πιο ασφαλείς σιδηροδρομικές μεταφορές. ​Βλέποντας το αποτέλεσμα θελήσαμε να το μοιραστούμε μέσω του διαγωνισμού και στο ευρύτερο κοινό».

Θερμά συγχαρητήρια στους LLP ROBOTICS! Και εις ανώτερα!