Πάμε Γυμνάσιο 2023!-Ανοιχτή Ημέρα Γυμνασίου!

Τετάρτη, 31 May 2023
Πάμε Γυμνάσιο 2023!-Ανοιχτή Ημέρα Γυμνασίου!

Το Σάββατο 13 Μαΐου 2023, η Λεόντειος Σχολή Αθηνών άνοιξε τις πόρτες της στο κοινό για την ετήσια εκδήλωση παρουσίασης των Ομάδων Πολιτισμού του Γυμνασίου και του Λυκείου. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε η υποδοχή των νέων μαθητών της Α’ Γυμνασίου, με ενημερωτικές δραστηριότητες, γνωριμία με το πρόγραμμα των Αγγλικών και Γαλλικών και ένα ευρηματικό «Κυνήγι Θησαυρού», γεμάτο γνώσεις και αθλητικές δοκιμασίες!

Γονείς και παιδιά, οι νέοι μαθητές και μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2023-2024, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου, απόφοιτοι/-ες, αλλά και ενδιαφερόμενοι/-ες για την φιλοσοφία και τις δραστηριότητες του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στα περίπτερα που είχαν ετοιμαστεί με μεράκι, να γνωρίσουν τις πολιτιστικές και επιμορφωτικές δραστηριότητες του Γυμνασίου και του Λυκείου, να συζητήσουν και να περάσουν ένα όμορφο και χαλαρό πρωινό!

Τους επισκέπτες/-τριες της εκδήλωσης υποδέχθηκαν εκπαιδευτικοί και μαθητές/-τριες του σχολείου και καλωσόρισε με έναν θερμό χαιρετισμό, ο Γενικός Διευθυντής του σχολείου μας, κ. Χρήστος Νάκης. Αθλητικές δραστηριότητες, σκάκι simultané, πειράματα φυσικών επιστημών από μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου, ρομποτική και άλλες δραστηριότητες μαγνήτισαν το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων για πάνω από τέσσερις ώρες.

Παρών με μια κεφάτη ομάδα και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Μαθητών Λεοντείου Σχολής Αθηνών που υποδέχθηκε και ενημέρωσε πρόθυμα τους νέους γονείς για τις δραστηριότητες του σχολείου και σχεδίασε μελλοντικές δράσεις!

Η συμμετοχή ήταν εντυπωσιακή και όλοι αποχώρησαν αποκομίζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις!

Και του χρόνου με υγεία και δημιουργική διάθεση!