Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων Με Αναπηρία

Δευτέρα, 11 Δεκεμβρίου 2023
Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων Με Αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων Με Αναπηρία (ΑΜεΑ) που εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία, τη Δευτέρα 11/12/2023 να γνωρίσουν και να συνομιλήσουν με τον κ. Γρηγόρη Πολυχρονίδη – παραολυμπιονίκη με πολλές διακρίσεις σε παγκόσμιο, ευρωπαϊκό και εθνικό επίπεδο στο άθλημα «μπότσια». Με μεγάλη χαρά και τιμή υποδεχτήκαμε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λεοντείου Σχολής Αθηνών αυτήν την εξέχουσα προσωπικότητα στον χώρο του αθλητισμού στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο. Ο κ. Πολυχρονίδης αρχικά εστίασε στις καθημερινές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα ΑΜεΑ και απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών, οι οποίοι είχαν προετοιμαστεί για τη συνάντηση, μέσα από συγκεκριμένα βίντεο. Στη συνέχεια, επικεντρώθηκε στις ειδικότερες ανάγκες στις οποίες καλείται να ανταποκριθεί στο άθλημά του ο ίδιος και η γυναίκα –συναθλήτρια– πρωταθλήτρια και σύζυγός του, κ. Κατερίνα Πατρώνη-Πολυχρονίδη. Το αποκορύφωμα ήταν η βιωματική προσέγγιση του αθλήματός του. Μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου κατενθουσιασμένοι συμμετείχαν σε έναν αγώνα ως η μπλε και η κόκκινη ομάδα. Η πρόθυμη συμμετοχή τους και η ευστοχία τους καταχειροκροτήθηκε από τους συμμαθητές και συμμαθήτριές τους. Ως δείγμα ευγνωμοσύνης η Διευθύντρια του Γυμνασίου, κ. Αμαλία Σκούρα προσέφερε το Souvenir της περυσινής χρονιάς, που περιέχει μια σύντομη ανασκόπηση των δράσεων του σχολείου και ένα τεύχος-αφιέρωμα στον Αθλητισμό της Λεοντείου Σχολής Αθηνών. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Πολυχρονίδη για την πρόθυμη ανταπόκρισή του και με χαρά περιμένουμε όλοι μας την επόμενή μας συνάντηση του χρόνου!