Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων Με Αναπηρία

Δευτέρα, 4 Δεκεμβρίου 2023
Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων Με Αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων Με Αναπηρία ( ΑΜεΑ ) που εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία, τη Δευτέρα 4/12/2023 να γνωρίσουν και να συνομιλήσουν με την κ. Δήμητρα Κοροκίδα -χάλκινη παρολυμπιονίκη το 2016 στη Σφαίρα F53, ασημένια πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2016 στη Σφαίρα, χρυσή παγκόσμια Πρωταθλήτρια το 2015 στη Σφαίρα και Ασημένια Παγκόσμια Πρωταθλήτρια το 2013 στο Ακόντιο. Με μεγάλη μας χαρά και τιμή υποδεχτήκαμε στην Αίθουσα Τελετών της Λεοντείου Σχολής Αθηνών αυτήν την εξέχουσα προσωπικότητα στον χώρο του αθλητισμού στην Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο. Η κ. Κοροκίδα, αφού εστίασε στις καθημερινές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα ΑΜεΑ παρουσιάζοντας τις προσωπικές της εμπειρίες, ανέδειξε αξίες όπως τον σεβασμό στη διαφορετικότητα και το δικαίωμα στην ισότητα. Στη συνέχεια έκανε τους μαθητές κοινωνούς των παρολυμπιακών αθλημάτων και των ιδιαιτεροτήτων που υπάρχουν σε κάθε άθλημα και ολοκλήρωσε την παρουσίασή της με ερωτήσεις των μαθητών αναφορικά με αυτά τα αθλήματα. Στο τέλος δεσμεύτηκε ότι θα ξαναέρθει για να δείξει στην πράξη στους μαθητές μας τις ιδιαιτερότητες και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας αθλητής παραολυμπιακών αθλημάτων βάζοντάς τους στον ρόλο ενός αθλητή που καλείται να χειριστεί αμαξίδιο. Ως δείγμα ευγνωμοσύνης η Γενική Διεύθυνση του Σχολείου και η Διευθύντρια του Γυμνασίου, κ. Σκούρα προσέφεραν το Souvenir της περσινής χρονιάς, που περιέχει μια σύντομη ανασκόπηση των δράσεων του σχολείου, ένα τεύχος - αφιέρωμα στον Αθλητισμό της Λεοντείου Σχολής Αθηνών και μια ευχαριστήρια επιστολή για την προθυμία της σε κάθε κάλεσμα της Λεοντείου Σχολής Αθηνών. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Κοροκιδα για την ανταπόκρισή της και με χαρά περιμένουμε την επόμενή μας συνάντηση!