Our Leonteios MUN Club at the Platon school MUN-PSMUN 2023

Πέμπτη, 13 Απριλίου 2023
Our Leonteios MUN Club at the Platon school MUN-PSMUN 2023

Το σχολείο μας συμμετείχε στο τριήμερο συνέδριο του 12oυ Αγγλόφωνου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών της Σχολής ‘Ο Πλάτων’, που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του σχολείου στα Γλυκά Νερά, Αττικής, 3 – 5 Μαρτίου 2023, με τη συμμετοχή 650 μαθητών και μαθητριών από 34 σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Τα μαθητικά Μοντέλα Ηνωμένων Εθνών είναι ευρύτατα διαδεδομένα σε παγκόσμια κλίμακα και πρόκειται για εκπαιδευτικές προσομοιώσεις των συνεδριάσεων του Ο.Η.Ε. Οι μαθητές αναλαμβάνουν ρόλους διπλωματών και πρεσβευτών, υποστηρίζουν την πολιτική των χωρών που εκπροσωπούν σε θέματα της ημερήσιας διάταξης και αναζητούν βιώσιμες λύσεις.

Στο συγκεκριμένο συνέδριο, οι συμμετέχοντες ‘διπλωμάτες’ εκπροσώπησαν 76 χώρες σε 12 επιτροπές και συζήτησαν καίρια θέματα, όπως η χρήση της διαστημικής τεχνολογίας ως μέσο κρατικής κατασκοπείας, η αμφιλεγόμενη απονομή δικαιοσύνης από τα στρατοδικεία, η αντιμετώπιση της αυξανόμενης τάσης των ανελεύθερων δημοκρατιών, η καθιέρωση της προληπτικής διπλωματίας και διαμεσολάβησης για την αποφυγή ένοπλων συγκρούσεων, η άρνηση στράτευσης για λόγους συνείδησης, και εναλλακτικές λύσεις για τους καταυλισμούς προσφύγων.

Στο 12ο PS-MUN, 11 μαθητές μας της Β’ και Γ’ Γυμνασίου, Α’ και Β’ Λυκείου εκπροσώπησαν με ιδιαίτερη επιτυχία την ΑΙΓΥΠΤΟ και το ΙΣΡΑΗΛ, υποστηρίζοντας τα συμφέροντα των χωρών αυτών με ενθουσιασμό, και διακρίθηκαν για την άψογη παρουσία τους. Ο μαθητής μας Διονύσιος-Παναγιώτης Σταθόπουλος (5Ε) συμμετείχε ως αντιπρόεδρος της Νομικής Επιτροπής, συνέταξε μια αναλυτική πολυσέλιδη παρουσίαση του θέματος, συντόνισε τη συζήτηση στη συγκεκριμένη επιτροπή, και συνέβαλε στην επιτυχία της διαδικασίας δρομολογώντας αποτελεσματικά ψηφίσματα. Την ομάδα προετοίμασε και καθοδήγησε η υπεύθυνη του Αγγλόφωνου Ομίλου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών του σχολείου μας κ. Μαρία Μπαστάκη.