Όμιλος Δημοσιογραφίας - 100 χρόνια Λεόντειος Σχολή Αθηνών (1924-2024)

Τρίτη, 5 Δεκεμβρίου 2023
Όμιλος Δημοσιογραφίας - 100 χρόνια Λεόντειος Σχολή Αθηνών (1924-2024)

Με αφορμή τον εορτασμό για τα 100 χρόνια ίδρυσης της Λεοντείου Σχολής Αθηνών (1924-2024), οι αρχισυντάκτες του Ομίλου Δημοσιογραφίας ερευνούν, ανατρέχοντας στα souvenir παλαιότερων ετών, καινοτομίες του σχολείου μας και μαθαίνουν, από έγκριτες πηγές, την ιστορία του, στον πολύ φιλόξενο χώρο της βιβλιοθήκης. Αυτό θα είναι και το θέμα που θα απασχολήσει και τη σχολική μας εφημερίδα «Παλμός», καινοτομίες του παρελθόντος και του παρόντος και η προσφορά της Λεοντείου Σχολής Αθηνών στην εκπαίδευση, στην καλλιέργεια δεξιοτήτων και ενσυναίσθησης, στον ανθρωπισμό, στην αλληλεγγύη-φιλανθρωπικό έργο, στον αθλητισμό και γενικότερα στην ζωή. Γιατί ο «Παλμός» της Λεοντείου Σχολής Αθηνών αντικατοπτρίζει τον παλμό –τις δράσεις και τις καινοτομίες του σχολείου μας, τον παλμό της ζωής μας!