Ο Όμιλος Δημοσιογραφίας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Σχολικής Εφημερίδας.

Πέμπτη, 13 Απριλίου 2023

«17 προκλήσεις… για έναν καλύτερο κόσμο»

Από τον Ιανουάριο 2023, ο Όμιλος Δημοσιογραφίας προετοιμάζεται πυρετωδώς για τη συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Σχολικής Εφημερίδας που προκήρυξε ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός «Ορίζοντες» για το σχολικό έτος 2022-2023. Ο διαγωνισμός αφορά στην έκδοση φύλλου σχολικής εφημερίδας αφιερωμένου στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ. Η εστίαση στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ ανταποκρίνεται στον προβληματισμό και τις ανησυχίες που αναπτύσσονται λόγω της κλιματικής αλλαγής και των σύγχρονων παγκόσμιων προβλημάτων. Το φύλλο επικεντρώνεται σε τρεις από τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης: Ποιοτική Εκπαίδευση, Ανισότητες, Οικολογία. Ανάλογα με τις δεξιότητες και τις ικανότητες των αρχισυντακτών, ο καθένας έχει αναλάβει να εκπονήσει άρθρο, συνέντευξη, ερωτηματολόγιο για έρευνα, παρουσίαση / κριτική (εναλλακτικά: βιβλίου, ταινίας, θεατρικής παράστασης, εικαστικής δημιουργίας), λογοτεχνικό κείμενο (π.χ. χρονογράφημα, ποίημα, διήγημα, μονόλογος), γελοιογραφία ή κόμικ, φωτογραφίες, εικαστικά έργα (π.χ. ζωγραφιά, σκίτσο), παιχνίδια (π.χ. σταυρόλεξα, κρυπτόλεξα, ακροστιχίδες). Η εφημερίδα θα αξιολογηθεί από επιτροπή με βάση τα εξής κριτήρια: δομή, πληρότητα περιεχομένου, ποικιλία της ύλης, αυθεντικότητα και πρωτοτυπία των εργασιών, ποιότητα του λόγου, εμφάνιση του εντύπου. Kαλή δύναμη και επιτυχία στους αρχισυντάκτες μας !

Υπεύθυνη Ομίλου: Χατζάκη Δόξα