Μουσική στα διαλείμματα!

Παρασκευή, 1 Μαρτίου 2024
Μουσική στα διαλείμματα!

Εδώ και 3 χρόνια η μουσική έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι των διαλειμμάτων μας στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο και συντροφεύει μαθητές/-τριες και καθηγητές/-τριες.

Άλλωστε σύμφωνα με έρευνες, τα παιδιά που ακούν ποιοτική μουσική νοιώθουν πιο χαρούμενα, έχουν λιγότερο στρες και άγχος με τα μαθήματα, έχουν καλύτερες σχολικές επιδόσεις, καθώς η μουσική βοηθάει στη συγκέντρωση, ενώ παράλληλα καλλιεργείται η μουσική παιδεία. Τα παιδιά γνωρίζουν τραγούδια, τραγουδιστές και συνθέτες που ενδεχομένως να μην γνώριζαν ή να μην έχουν ακούσει ποτέ.

Από την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς, έχουμε ακούσει κλασική μουσική (W. A. Mozart, A. Vivaldi, Ν. Σκαλκώτα, κινηματογραφική μουσική (W. Mertens, J. Williams, H. Zimmer, R. Aubry), Κουβανέζικες μελωδίες, αλλά και τραγούδια των Gipsy Kings, χριστουγεννιάτικα τραγούδια, αλλά και επιλεγμένα ροκ, όπως επιλογές από Rolling Stones, Queen, Deep Purple κ.ά.

Το μουσικό ταξίδι συνεχίζεται!