Μια εικονική επιχείρηση στο μάθημα της Τεχνολογίας Β΄ Γυμνασίου.

Τρίτη, 30 May 2023
Μια εικονική επιχείρηση στο μάθημα της Τεχνολογίας Β΄ Γυμνασίου.

Την Τρίτη 16-05-2023, άλλο ένα τμήμα της Β’ Γυμνασίου ολοκλήρωσε την παραγωγική διαδικασία στο πλαίσιο της εικονικής επιχείρησης του μαθήματος της Τεχνολογίας και κατασκεύασε το δικό του προϊόν.

Έχοντας πρώτα ολοκληρώσει όλες τις απαιτούμενες εργασίες, όπως οργανόγραμμα, έρευνα αγοράς, σλόγκαν- διαφήμιση, εύρεση τρόπου παραγωγής, κοστολόγηση και προμήθεια υλικών, οι μαθητές/-τριες του 2Β έφτιαξαν την δική τους γραμμή παραγωγής και τηρώντας τα απαιτούμενα μέτρα ασφαλείας έφτιαξαν τις δικες τους κρέπες!

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές/-τριες γνώρισαν πώς λειτουργεί μια οργανωμένη επιχείρηση και είδαν τους διαφορετικούς ρόλους που υπάρχουν σε αυτήν, παίρνοντας ιδέες και για πιθανές μελλοντικές εργασιακές θέσεις.