ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Τρίτη, 30 May 2023
ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου κατασκεύασαν τραπεζάκι για φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή με συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Το τραπεζάκι θα έπρεπε :

α)να ήταν κατασκευασμένο από 30 φύλλα Α4 και ένα μικρό ζελοτεϊπ και σαν εργαλεία επιτρεπόταν μόνο η χρήση ψαλιδιού και μετροταινίας.

β) η επιφάνεια και το ύψος να είχαν συγκεκριμένες διαστάσεις,

γ) να ήταν στέρεο και σταθερό,

δ) να άντεχε βάρος 1 κιλό,

ε) να είχε κεκλιμένη επιφάνεια,

στ) η επιφάνεια να αεριζόταν επαρκώς.

Οι μαθητές στην αρχή, αφού σκέφθηκαν πώς θα μπορούσε να γίνει και έκαναν ελέγχους αντοχής του χαρτιού, το σχεδίασαν, στη συνέχεια το κατασκεύασαν, μετά το έλεγξαν και τέλος το βελτίωσαν, όπου χρειαζόταν προκειμένου να επιτευχθούν οι προδιαγραφές.

Για την παραλαβή του έργου έγιναν οι απαραίτητοι έλεγχοι, από επιτροπή αποτελούμενη από τον καθηγητή τους και ομάδα μαθητών/-τριών, για την τήρηση των προδιαγραφών και διαπιστώθηκε ότι όλα τα έργα τηρούσαν τις προδιαγραφές και με περιθώρια ασφάλειας, αφού όπως διαπιστώθηκε όλα ήταν σταθερά και άντεχαν περισσότερο από 2,5 κιλά βάρος.