LFHMUN – Peace and Prosperity in a multipolar and contentious world

Παρασκευή, 1 Δεκεμβρίου 2023
LFHMUN – Peace and Prosperity in a multipolar and contentious world

Στον φιλόξενο χώρο του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος, έγινε την Παρασκευή 1η Δεκεμβρίου 2023, η τελετή έναρξης του 7ου δίγλωσσου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών, του οποίου την διοργάνωση ανέλαβε το Lycée Franco-Hellénique Ευγένιος Ντελακρουά.

Τέσσερα σχολεία από την Αθήνα, μεταξύ των οποίων και η Λεόντειος Σχολή Αθηνών και έξι σχολεία του εξωτερικού (Λονδίνο, Βουλγαρία, Σερβία, Ισπανία, Τουρκία, Αίγυπτος) με τους 350 περίπου μαθητές τους, μετά από την καταπληκτική ομιλία της πρέσβειρας της Γαλλίας στην Ελλάδα, κ. Laurence Auer, ένιωσαν ότι από σήμερα είναι μελλοντικοί πολίτες του κόσμου και ότι ο στόχος πάντα μίας Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ είναι η εκεχειρία και ας μην είναι πάντα εφικτός!

Ακολούθησαν οι ομιλίες του Διευθυντή του Γαλλικού Ινστιτούτου, του Λυκειάρχη του LFHED, της Διευθύντριας του Λυκείου του ελληνικού τμήματος του LFHED, του Head of programs at Home Project, του Αντιπροέδρου της Γενικής Συνέλευσης, του Βοηθού Γενικού Γραμματέα, της Προέδρου και Γενικής Γραμματέως της Γενικής Συνέλευσης.

Στη συνέχεια εκφωνήθηκαν οι λόγοι των πρέσβεων της Κίνας, της Βόρειας Κορέας, των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ιαπωνίας και του Ηνωμένου Βασιλείου.

Από τις 10:00 έως τις 12:30, έγινε η ανεπίσημη συζήτηση για το 1ο θέμα της κάθε επιτροπής. Συγκεκριμένα, η μαθήτριά μας της Α΄Λυκείου, Ανδριάνα Ζαχαριά, εκπροσωπώντας την Αυστραλία συμμετέχει στην επιτροπή Office des Nations Unies contre la drogue et le crime και η μαθήτριά μας της Γ΄Γυμνασίου, Δανάη Κορφοχυλιώτη, εκπροσωπώντας την Γκάνα, συμμετέχει στην επιτροπή Comité environnemental.

Συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας που παρά τον φόρτο εργασίας, προσπαθούν να γνωρίσουν την διπλωματία μέσα από θεσμούς, την πρόληψη των κρίσεων…μέσα από την χρήση των ξένων γλωσσών.

Καλή συνέχεια στις εργασίες σας, κορίτσια!