LFHMUN, μέρα τρίτη

Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2023
LFHMUN, μέρα τρίτη

LFHMUN – Paix et Prospérité dans un monde multipolaire et conflictuel

Τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να περιγράψουν τα βιώματα της τρίτης και τελευταίας μέρας του LFHMUN !

Η τυπική διαδικασία συνεχίστηκε: επίσημες συζητήσεις για το τρίτο θέμα της κάθε επιτροπής, επίσημες συζητήσεις για θέματα-έκπληξη των ειδικών επιτροπών. Παραδείγματος χάρη οι εκπρόσωποι χωρών των comité environnemental και Office des Nations Unies contre la Drogue et le Crime προετοιμάστηκαν επί τόπου και διαπραγματεύτηκαν το θέμα «Putting in place measures concerning wildlife trade». Επίσημες συζητήσεις σε Γενική Συνέλευση των επιτροπών DISEC, ECOFIN, SOCHUM, LEGAL, HUM. RIGHTS. Πριν την τελετή λήξης, ας μην ξεχνάμε και το περιβόητο Gossip Box, το οποίο ανοίγεται μετά από το τελικό ψήφισμα της απόφασης της κάθε επιτροπής και στο οποίο οι εκπρόσωποι τοποθετούν ανώνυμα τις απόψεις τους γραμμένες σε χαρτάκια για άλλους εκπροσώπους.

Η τελετή λήξης ήταν άκρως συγκινητική, πόσο μάλλον όταν ένα ταξίδι ετήσιο τελειώνει με επιτυχία, παρά κάποιες ατέλειες, με συνταξιδιώτες μαθητές που μετά τις εξετάσεις του baccalauréat θα χαράξουν την πορεία τους και με καπετάνιο τον καθηγητή τους Ιστορίας, κ. Roberto Cavalcante! Δεν έλειψαν οι λόγοι του κ. Mineur, Βοηθού Λυκειάρχη, των Προέδρων και Αντιπροέδρων των διαφόρων επιτροπών, όλων των μελών της οργανωτικής επιτροπής. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε από την Chef d’administration, κ. Γραβάνη Ελπίδα στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών για την σταθερή παρουσία της!

Με εφόδια την συλλογική προσπάθεια, την συνειδητοποίηση μπροστά σε προβλήματα όπως πόλεμοι, τρομοκρατία, μαζικά εγκλήματα…, κλιματική αλλαγή, LA PAIX EST-ELLE POSSIBLE? La réponse est: OUI!

Félicitations à Andriana et à Danaé pour leur participation, leur effort d’incarner les valeurs onusiennes, de façonner d’ ores et déjà le cours des événements.

Rendez-vous l’année prochaine en novembre 2024!