Η Σχολή Γονέων τον μήνα Ιανουάριο 2023

Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2023
Η Σχολή Γονέων τον μήνα Ιανουάριο 2023

Στο πλαίσιο των συναντήσεων της Σχολής Γονέων 2022-2023, στις 23 Ιανουαρίου είχαμε την χαρά να υποδεχτούμε την κ. Ελίντα Καλπογιάννη, MSc, PhD (cand.) Παιδιατρική Εργοθεραπεύτρια, Επιστημονική Υπεύθυνη του μη κερδοσκοπικού Οργανισμού «Παίζοντας», η οποία μας παρουσίασε το θέμα:

«Δεξιότητες του 21ου αιώνα και ο ρόλος του παιχνιδιού»

Η διαδραστική και πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίασή της μας βοήθησε να συνειδητοποιήσαμε:

• πώς βασικές δεξιότητες όπως η κριτική σκέψη, η συνεργασία, η επικοινωνία και η δημιουργικότητα που μας συνοδεύουν σε όλη μας τη ζωή καλλιεργούνται… απλά παίζοντας.

• πόσο σημαντικό είναι να διασφαλίσουμε επαρκή χρόνο παιχνιδιού για τα παιδιά όλων των ηλικιών.

Κέντρο Παιδαγωγικής και Συμβουλευτικής (ΚΕ.ΠΑΙ.ΣΥ.)