Η Παγκόσμια Ημέρα Αφήγησης στο Γυμνάσιο του σχολείου μας: 20 Μαρτίου 2024.

Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2024
Η Παγκόσμια Ημέρα Αφήγησης στο Γυμνάσιο του σχολείου μας: 20 Μαρτίου 2024.

Το φετινό θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας Αφήγησης είναι «Building bridges».

Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου άκουσαν από τη Φιλόλογο και Αφηγήτρια, κ. Κυριακή Κυριακουλέα, μια ιστορία από την παγκόσμια προφορική παράδοση με τίτλο «Η μάνα αρκούδα».

Η ιστορία αυτή έρχεται από τον παγωμένο Βορρά, εκεί που οι άνθρωποι παλεύουν να ζεστάνουν τις καλύβες, μα και τις καρδιές τους τις ατέλειωτες νύχτες του χειμώνα. Ο άνθρωπος και το άγριο ζώο έρχονται κοντά χτίζοντας τη δική τους γέφυρα ζωής γιατί, όπως λέει και η αρκούδα, «η αγάπη είναι πιο μεγάλη από εμάς»!

Η μαθήτρια της Α’ Γυμνασίου, Δανάη Τσατσανύφου, εμπνεύστηκε από το θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας και καλλιτέχνησε γι’ αυτήν την ημέρα!

Επίσης, μαθητές/-τριες κάποιων τμημάτων, όταν το ταξίδι της αφήγησης τελείωσε, στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών, συζήτησαν για ό,τι ένιωσαν και αποτύπωσαν τις σκέψεις τους συνδέοντάς τες με το μήνυμα του μαθήματος και γράφοντας σε όμορφα σκίτσα αρκούδων τα συναισθήματά τους ως μια γλυκιά ανάμνηση του φετινού αφηγηματικού μας ταξιδιού!

Ευχαριστούμε την κ. Κυριακουλέα για την ιστορία από τον Αρκτικό Κύκλο που μας κέρασε! Ταξίδι καρδιάς που γεφύρωσε τα αγεφύρωτα...