Η ομάδα κινηματογράφου για τον σχολικό εκφοβισμό.

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024
Η ομάδα κινηματογράφου για τον σχολικό εκφοβισμό.

«Αυτή είναι η Στέλλα, το κορίτσι που από την πρώτη στιγμή που άρχισε να μιλάει εξέφρασε την αγάπη της για το διάστημα και τα ταξίδια σε μακρινά αστέρια. Δεν ήταν τυχαίο που οι γονείς της τής έδωσαν όνομα που στα λατινικά (stella) σημαίνει «αστέρι»!

Το δωμάτιό της είναι το μικρό διαστημικό καταφύγιό της. Εκεί μπορεί να φανταστεί πτήσεις σε γαλαξίες ή να τους αναζητήσει με το αγαπημένο της τηλεσκόπιο. Έξω από το καταφύγιο-δωμάτιο, όμως, ο κόσμος και ειδικά αυτός του σχολείου μπορεί να γίνει πολύ σκληρός για ένα παιδί σαν τη Στέλλα. Κάνεις δε μοιράζεται τις ανησυχίες της και το χειρότερο όλων, δεν χάνουν κάποιοι ευκαιρια να την αποθαρρύνουν και να την αποκαρδιώνουν...».

Η ομάδα κινηματογράφου πειραματίζεται στη χρήση πλαστελίνης για την παραγωγή ταινίας μικρού μήκους με την τεχνική του stop motion και με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό!