Η Λεόντειος Σχολή Αθηνών κλείνει φέτος 100 χρόνια ζωής, συμπληρώνει έναν αιώνα ιστορίας.

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024

Το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου των 100 ετών της Λεοντείου. Στόχος ήταν να ψηλαφήσουμε την ιστορία του κτηρίου, για να αναδείξουμε τις αρχές και τις αξίες του παιδαγωγικού μας έργου. Και να πούμε ένα μεγάλο «ευχαριστώ» σε εκείνους που οραματίστηκαν, έχτισαν και έκαναν μεγάλο αυτό το σχολείο, σε εκείνους που μέσα σ’ αυτό τάχθηκαν με ταπείνωση, πίστη και αγάπη στην υπηρεσία των παιδιών, σε εκείνους που είναι η καρδιά και η ψυχή του, στους Frères.

Ομιλητές : Χρήστος Νάκης, Γενικός Διευθυντής Λεοντείου Σχολής Αθηνών, Κυριάκος Πιερρακάκης, Υπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και απόφοιτος του σχολείου, Frère Georges Βιδάλης, Frère François Κρητικός, Frère Ματθαίος Λεβαντίνος, Frère Nicolas Δελλατόλας.