Η Α’ Γυμνασίου συναντά τον κ. Ιάκωβο Απέργη, τον «μάγειρα που κάνει τον κόσμο ευτυχισμένο»!

Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2023

Ιάκωβος Απέργης, ο άνθρωπος που άλλαξε τη λογική στο νοσοκομειακό φαγητό!

Εφέτος συμπληρώνει 19 χρόνια στο Τζάνειο, ενώ παράλληλα εργάζεται στις κουζίνες επτά κρατικών δομών για χανσενικούς, εγκαταλελειμμένα βρέφη, κακοποιημένους εφήβους, παιδιά ΑμεΑ και άλλους συνανθρώπους μας και προσφέρει εθελοντικά όπου μπορεί.

Ο κ. Ιάκωβος Απέργης, σεφ του Τζανείου νοσοκομείου και συγγραφέας του βιβλίου "Συνταγολόγιο- Μαγειρική και Υγεία", μας επισκέφθηκε λοιπόν και εφέτος ώστε να μιλήσει στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου για την αξία της υγιεινής διατροφής στην καθημερινότητά μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, καθώς το έργο και η δράση του περιέχονται στο συμπληρωματικό τεύχος των Νέων Ελληνικών Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας και είναι μια ευκαιρία να τον γνωρίσουν από κοντά τα παιδιά μας και να συζητήσουν μαζί του. Τα παιδιά, προσηλωμένα στον καλεσμένο μας, άκουσαν με προσοχή τις συμβουλές που τους έδωσε και του έθεσαν ερωτήματα που οδήγησαν σε μια εποικοδομητική συζήτηση σχετικά με τη ζωή του και ό,τι τρώμε σήμερα.

Τον ευχαριστούμε πολύ για τη διαθεσιμότητά του και για όλα όσα μοιράζεται μαζί μας με αμέριστη ειλικρίνεια.