Η Διεθνής Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος 2024

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024
Η Διεθνής Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος 2024

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος (27/1), μελετήσαμε πιλοτικά σε τμήματα της Α’ Γυμνασίου το βιβλίο της Μαρίζας Ντεκάστρο «Οι δικοί μου άνθρωποι», εκδόσεις Καλειδοσκόπιο, 2022.

Ιδιαίτερο βιβλίο, με εικονογράφηση που θυμίζει χαρακτική και φωτογραφίες της εποχής, με παραπομπές σε λόγια ανθρώπων που έζησαν τότε τα γεγονότα ως παιδιά και πλέον είναι υπερήλικες.

Ήταν μια πρώτη προσπάθεια να υποψιαστούν τα παιδιά για έννοιες όπως μαρτυρία, Ολοκαύτωμα, Δίκαιοι των Εθνών, να συνειδητοποιήσουν την ύπαρξη Ελλήνων Εβραίων, αλλά και να ταξιδέψουν μαζί με την πρωταγωνίστρια από το κέντρο της Αθήνας σε ένα χωριό της ορεινής Κορινθίας.

Ακολούθησε ερωτηματολόγιο σχετικό στην πλατφόρμα του σχολείου μας, οπότε στις συνημμένες φωτογραφίες σταχυολογούμε κάποιες από τις απαντήσεις. Μία μαθήτρια στο ένα τμήμα ζήτησε να ρωτήσουμε την πρωταγωνίστρια αν ξέρει άλλες αντίστοιχες ιστορίες.

Στο άλλο τμήμα ένα παιδί μάς έφερε την επομένη τα αρχεία που αποδεικνύουν πως η γιαγιά του περιλήφθηκε μαζί με την οικογένειά της στους Δικαίους των Εθνών, επειδή παρά την ρητή απαγόρευση, φρόντισαν να ταΐσουν πεινασμένους Εβραίους που περνούσαν από το χωριό τους στην Αυστρία, τρεις μήνες μετά την απελευθέρωση του Άουσβιτς.

Γιατί η φρίκη δεν έχει τέλος, μα ούτε κι η αλληλεγγύη. Όπως σημείωσε ένας μαθητής, η δράση έδεσε εξαιρετικά με την Εξόρμηση Αγάπης που ακολούθησε στις 30 του ίδιου μήνα!