ΧΙΙ Conférence des Nations Unies à Grenoble !

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024
ΧΙΙ Conférence des Nations Unies à Grenoble !

Οι μαθητές εξοπλισμένοι με το απαραίτητο υλικό, χαρούμενοι και έτοιμοι να υπερασπιστούν-να διαπραγματευτούν τις προτάσεις των χωρών τους στη Γαλλική Γλώσσα ! 🇨🇮🇸🇪🇲🇽🇨🇭🇮🇳🇬🇷!

Εύκολη υπόθεση; Σίγουρα όχι, αλλά με δουλειά και αγάπη όλα είναι δυνατά !

Η εξοικείωση με τη γλώσσα αλλά και οι συναναστροφές με παιδιά από άλλα Γαλλόφωνα σχολεία του εξωτερικού ενδυνάμωσαν την συμμετοχή των μαθητών μας στις εργασίες ανεπίσημες και επίσημες του συνεδρίου.

Η ημέρα ολοκληρώθηκε με την καθιερωμένη φωτογραφία όλων των επιτροπών!

Η βραδιά ολοκληρώθηκε με τον εορτασμό των γενεθλίων της μικρότερης εκπροσώπου του σχολείου μας !

De bons débats, Alisia, Andiana, Marios, Dania, Elena et Melina !!

Les travaux onusiens continuent!!

Οι μαθητές μας εν δράσει και όχι μόνο !!

Παρουσίασαν τις προτάσεις τους, βελτίωσαν και ψήφισαν τις τελικές αποφάσεις!

Δεν έλειψαν όμως τα όμορφα διαλείμματα: ομαδικές φωτογραφίες, φαγητό, gages…

και έπεται η συνέχεια ….

Επίσκεψη στο Fort de la Bastille παρά την ασταμάτητη βροχή !! Η όμορφη ατμόσφαιρα της Crêperie de Gordes μας ζέστανε ώστε να συνεχίσουμε ακούραστα τη βραδιά χορεύοντας και τραγουδώντας !!

Όλες οι επιτροπές έγιναν μια !!

Une soirée impeccable et inoubliable !!! 👌

Assemblée Générale-Cérémonie de Clôture MFGNU 2024.

Αποκορύφωση των εργασιών του MFGNU !!

Γενική συνέλευση και τελετή λήξης αφήνοντας έντονα συναισθήματα αλλά δημιουργώντας παράλληλα ερωτηματικά για το μέλλον της Ευρώπης και τον ρόλο μας!

Σύμφωνα με τον Jean Paul Sartre «γεννηθήκαμε για να δράσουμε», «Nous sommes nés pour agir »! και αυτό πρέπει να πράξουμε !!

Il faut dans la vie: OSER-CRÉER-INVENTER-INSPIRER!

Εt à la prochaine!!

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την άψογη και ενεργή συμμετοχή τους η οποία δεν θα ήταν εφικτή, εάν δεν είχαμε την απόλυτη στήριξη του σχολείου μας!