GIVEN OPPORTUNITY | Βαδίζοντας προς το όνειρο του Γιάννη

Παρασκευή, 14 Ιουλίου 2023
GIVEN OPPORTUNITY | Βαδίζοντας προς το όνειρο του Γιάννη

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσέφερε την ευκαιρία. Ο Γιάννης Σιμόπουλος την άρπαξε από τα μαλλιά. Ο Γιάννης από τα Σεπόλια ονειρεύεται να δώσει στη νέα γενιά όσα εκείνος στερήθηκε όταν ήταν παιδί. Ο Γιάννης από το Ίλιον ονειρεύεται να γίνει επαγγελματίας αθλητής όταν μεγαλώσει. Το μπάσκετ μπορεί να πραγματοποιήσει τα όνειρα και των δύο. Η AntetokounBros Academy κάνει πράξη το όραμα της οικογένειας Αντετοκούνμπο. Το κοινωφελές πρόγραμμα συνδυάζει αθλητικές δεξιότητες και δεξιότητες ζωής, προσφέροντας ευκαιρίες ανάπτυξης για παιδιά από ευάλωτες οικογένειες. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει εβδομαδιαίες προπονήσεις μπάσκετ υπό την καθοδήγηση της Head Coach, Εβίνας Μάλτση, αλλά δεν περιορίζεται στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Βιωματικά εργαστήρια, θεωρητικές αναλύσεις του παιχνιδιού και inspirational speeches προσβλέπουν στην εξέλιξη των συμμετεχόντων και στην παρακίνησή τους για να κατακτήσουν τα όνειρά τους. Οι συμμετέχοντες, επίσης, διεκδικούν αθλητικές και εκπαιδευτικές υποτροφίες με σπουδαίες προοπτικές. Ο Γιάννης Σιμόπουλος σε ηλικία 14 χρόνων πήρε την υποτροφία της τρίτης σεζόν της AntetokounBros Academy. Έτσι, έγινε αθλητής της Eurohoops Academy Λεοντείου. Μέσω της συνεργασίας της ακαδημίας μπάσκετ του Θοδωρή Παπαλουκά έγινε και μαθητής στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών. Στην πρώτη του χρονιά στη νέα του ομάδα, ο Γιάννης κατέκτησε την άνοδο και το χάλκινο μετάλλιο στο Πρωτάθλημα Παίδων, πετυχαίνοντας το τρίποντο που χάρισε τη σημαντικότερη νίκη. Δεν είναι μόνο το ταλέντο του που τον κάνει να ξεχωρίζει, όμως. Είναι η ταπεινότητα, η σκληρή δουλειά και ο ενθουσιασμός του. Χαρακτηριστικά τα οποία κάνουν, σίγουρα, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο υπερήφανο.