Γιορτή αφιερωμένη στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023
Γιορτή αφιερωμένη στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Μια πρωτότυπη και συγκινητική γιορτή αφιερωμένη στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 παρακολούθησαν φέτος οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου μας.

Μια γιορτή βασισμένη στις πλούσιες αρχειακές πηγές του ιστορικού μας σχολείου και της δραστήριας Ένωσης Αποφοίτων, αφιερωμένη στη Λεόντειο του '40, σε μια περίοδο, κατά την οποία το σχολείο μας επέδειξε μία ιδιαίτερα σημαντική κοινωνική προσφορά, όχι μόνο με τη δημιουργία νοσοκομείου και τα κοινωνικά συσσίτια κατά την επισιτιστική κρίση, αλλά και με μαθητές και αποφοίτους που θυσιάστηκαν για την ελευθερία, εστάλησαν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης, είχαν σημαντικό αντιστασιακό ρόλο, πρόσωπα ίσως λησμονημένα στο πέρασμα του χρόνου, άρρηκτα δεμένα όμως με την ιστορία της Λεοντείου, όπως ο Κάρολος Βράττιτς, ο Μιχάλης Ακύλας, ο Φρέντυ Κάραμποτ, ο Λάζαρος Πηνιάτογλου, ο Γεώργιος Δουράτσος, ο Δημήτρης Χαρισιάδης, ο Παναγιώτης Σαχαρίδης, ο Ροδόλφος Τζανέτος, ο Κώστας Τελάλης και τόσοι άλλοι.

Σε όλους αυτούς, αλλά και στην "ψυχή" των Λεοντείων σχολείων, τους Frères του τότε και του σήμερα, είναι αφιερωμένη όλη η εκδήλωση.

Το φετινό αφιέρωμα στη γενιά της Λεοντείου του '40 δεν είναι μια ακόμη ιστορική αναδρομή του πολέμου, είναι μια ανθρωποκεντρική εκδήλωση που παρουσιάζει την εξέλιξη του πολέμου μέσα από τις αφηγήσεις παιδιών που υπήρξαν μαθητές στη Λεόντειο σε εκείνους τους χαλεπούς καιρούς και τις ηρωικές πράξεις ανθρώπων που ήταν άρρηκτα συνδεδεμένοι με τη Λεόντειο.

Η Ένωση Αποφοίτων Λεοντείων Λυκείων που εμπνεύστηκε και υλοποίησε με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, κκ. Παναγιώτη Μαμαλή, Βασίλη Γιώτη, Μιχάλη Κόντη, Κωνσταντίνου Ζέππου, Μαρίας Λουίζας Δρακάτου, Μαρίας Καραμπατζάκη και Ευαγγελίας Κουτσοκέρα, θεωρεί ιδιαίτερα σημαντική την καταγραφή της ιστορικότητας του σχολείου και την προσέγγιση συχνά αθέατων πλευρών του που είναι απαραίτητο να γνωρίζουν τόσο οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ως φάρο και πολύτιμο οδηγό στη ζωή τους, αλλά και οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί.

Χρόνια πολλά στην πατρίδα μας!