Εργαστήρια δεξιοτήτων Α' Γυμνασίου - Εκπαίδευση στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ).

Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2023

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου του ΕΔΑ-2 κατασκεύασαν με απλά υλικά ένα πρόπλασμα, προκειμένου να εκπαιδευτούν στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ).

Αφού κατανόησαν τη διαδικασία και τη σωστή τεχνική, συνέχισαν την εξάσκησή τους και στο κανονικό πρόπλασμα ενήλικά που διαθέτει το σχολείο μας για την αρτιότερη εκπαίδευσή τους.

Τέλος, συνεργάστηκαν με το τμήμα ΕΔΑ – 1 και με την επίβλεψη και καθοδήγηση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής κ. Βούλγαρη Κωσταντή και κ. Κεραμάρη Βασίλη λειτούργησαν συγχρόνως ως εκπαιδευτές των συμμαθητών/τριών τους, αλλά και ως εκπαιδευόμενοι εφαρμόζοντας τις γνώσεις τους και κατανοώντας συλλογικά και βιωματικά την αναγκαιότητα της γνώσης ΚΑΡΠΑ για την προστασία της ανθρώπινης ζωής σε κάθε ηλικία.