Επίσκεψη του αποφοίτου κ. Βλασόπουλου

Κυριακή, 7 May 2023
Επίσκεψη του αποφοίτου κ. Βλασόπουλου

Την Παρασκευή 28/4/2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ. Βλασόπουλος Ιωάννης, απόφοιτος του σχολείου μας. Ο κ. Βλασόπουλος συνεργάζεται με ερευνητικό κέντρο της Γαλλίας και πρωτοστατεί στην εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης στην Ελλάδα. Έχει ασχοληθεί και με την θεωρία των χορδών. Μίλησε σε δύο τμήματα της Β Λυκείου για τη τεχνητή νοημοσύνη. Ο κ. Βλασόπουλος συζήτησε αρκετά με τα παιδιά, απάντησε στις απορίες τους και τους ανέλυσε την προοπτική της τεχνητής νοημοσύνης στην Ελλάδα. Την παρουσίαση προλόγισε ο συνάδελφος και Πρόεδρος της Ένωσης αποφοίτων κ. Μαμαλής, ο οποίος έχοντας στενή επικοινωνία με τους αποφοίτους του Σχολείου συνεχώς οργανώνει τις συναντήσεις τους με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.