Επίσκεψη του αποφοίτου κ. Βλασόπουλου
Κυριακή, 7 May 2023
![Επίσκεψη του αποφοίτου κ. Βλασόπουλου](/sites/default/files/styles/content_image/public/2023-05/20230428_105455.jpg?itok=wVIemER8)
Την Παρασκευή 28/4/2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ. Βλασόπουλος Ιωάννης, απόφοιτος του σχολείου μας. Ο κ. Βλασόπουλος συνεργάζεται με ερευνητικό κέντρο της Γαλλίας και πρωτοστατεί στην εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης στην Ελλάδα. Έχει ασχοληθεί και με την θεωρία των χορδών. Μίλησε σε δύο τμήματα της Β Λυκείου για τη τεχνητή νοημοσύνη. Ο κ. Βλασόπουλος συζήτησε αρκετά με τα παιδιά, απάντησε στις απορίες τους και τους ανέλυσε την προοπτική της τεχνητής νοημοσύνης στην Ελλάδα. Την παρουσίαση προλόγισε ο συνάδελφος και Πρόεδρος της Ένωσης αποφοίτων κ. Μαμαλής, ο οποίος έχοντας στενή επικοινωνία με τους αποφοίτους του Σχολείου συνεχώς οργανώνει τις συναντήσεις τους με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.