Επίσκεψη των μαθητών του Γαλλόφωνου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών στην Πρεσβεία της Ελβετίας.

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024

Εν όψει της προετοιμασίας των μαθητών/-τριών του Γαλλόφωνου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (MFGNU) που θα λάβει χώρα στην Grenoble της Γαλλίας από τις 8/2 έως τις 11/2, οι αντιπρόσωποι διαφόρων χωρών μεταξύ των οποίων και η Ελβετία, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την πρεσβεία της Ελβετίας, συνοδευόμενοι από τον Υποδιευθυντή του Λυκείου, κ. Σπύρο Παπασπύρου και την καθηγήτρια της Γαλλικής Γλώσσας, κ. Άννα Λεβαντίνου, με στόχο την πληρέστερη ενημέρωση σε θέματα περιβαλλοντικά. Πράγματι ο Chef de Mission adjoint M. Marc Bruchez με περισσή απλότητα αλλά και γνώση, μας ενημέρωσε στη γαλλική γλώσσα για τα εξής θέματα : Comment garantir la transition écologique dans un monde sous tension? και Comment limiter la dépendance des sociétés au plastique?

Έννοιες όπως κλιματική αλλαγή συνδυαστικά με ενεργειακή ασφάλεια, διαχείριση νερού, επιλεκτική ταξινόμηση απορριμμάτων, κυκλική οικονομία, αξιοποίηση στατιστικών στοιχείων, παρότρυνση και όχι υποχρέωση των πολιτών, καλλιέργεια διαλόγου…κυριάρχησαν στην ενημέρωσή του απαντώντας και στα ερωτήματα των μαθητών μας.

Αναμφίβολα η επίσκεψη ήταν εποικοδομητική και οι τολμηροί αυριανοί ευρωπαίοι πολίτες αλλά και όλου του κόσμου Μαλανδρή Αλίσια, Ζαχαριά Ανδριάνα, Γούλας Μάριος, Γαλανοπούλου Δάνια, Τσοκανή Έλενα και Φρούντζου-Τυχοπούλου Μελίνα εμπλούτισαν τις γνώσεις τους και διεύρυναν τους ορίζοντές τους.