Επίσκεψη Πρέσβειρας της Γαλλίας στην Ελλάδα στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών

Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου 2023
Επίσκεψη Πρέσβειρας της Γαλλίας στην Ελλάδα στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών

Η Αυτής Εξοχότητα, η νέα Γαλλίδα Πρέσβυς στην Ελλάδα, κ. Laurence AUER, μας έκανε την τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας την Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2023, συνοδευόμενη από τον κ. Nicolas Eybalin, Σύμβουλο Συνεργασίας και Πολιτιστικής Δράσης, Διευθυντή του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος, τον κ. Νικόλαο Χριστοδούλου, Διευθυντή Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων του Γαλλικού Ινστιτούτου, Πρόεδρο της AMOPA-HELLAS και την κ. Marion Raimbault, Ακόλουθο Εκπαιδευτικής Συνεργασίας.

Son Excellence, Madame Laurence AUER, la nouvelle Ambassadrice de France en Grèce, nous a fait l’honneur de rendre visite à notre établissement, ce mardi 17 octobre 2023, accompagnée de M. Nicolas Eybalin, Conseiller de Coopération et d’ Action Culturelle, Directeur de l’Institut Français de Grèce, de M. Nicolas Christodoulou, Directeur des examens et des certifications, Président de l’AMOPA-HELLAS et de Mme Marion Raimbault, Attachée de coopération éducative.

Κατά την επίσκεψή της, η κυρία Πρέσβυς είχε την ευκαιρία να συναντήσει τα μέλη της διοίκησης του σχολείου μας, καθώς και καθηγητές και μαθητές όλων των βαθμίδων προκειμένου να συζητήσουν το θέμα των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 1924 - 2024» και αυτό της εκατονταετηρίδας της Λεοντείου Σχολής Αθηνών 1924-2024.

Επιπλέον, οι προσκεκλημένοι μας απόλαυσαν τα μουσικά σύνολα του σχολείου μας, τις χορωδίες του Δημοτικού και του Γυμνασίου-Λυκείου και την Ορχήστρα των μαθητών μας. Η κ. Πρέσβυς εκμεταλλεύτηκε την επίσκεψή της για να μιλήσει στους μαθητές, υπενθυμίζοντάς τους τη σημασία και τα πλεονεκτήματα της εκμάθησης της γαλλικής γλώσσας.

Ευχαριστούμε την κ. Auer για την επίσκεψή της και της ευχόμαστε εξαιρετική θητεία στην Ελλάδα.

Au cours de sa visite, Madame l’Ambassadrice a eu l’occasion de rencontrer les membres de la direction de notre établissement ainsi que des enseignants et des élèves de tous les niveaux afin d’ échanger sur le thème des Jeux Olympiques de Paris 1924-2024 et celui du centenaire 1924-2024 de Léonteios d’ Athènes. En plus, nos invités ont apprécié les chorales des écoles primaire et secondaire et l’ orchestre de nos étudiants.

Madame l’Ambassadrice a profité de sa visite pour s’adresser aux élèves du collège en leur rappelant l’importance et les avantages de l’apprentissage de la langue française.

Nous remercions Madame l’ Ambassadrice de sa visite et lui souhaitons un excellent mandat en Grèce!