Επίσκεψη κ. Παλιοσπύρου στην Λεόντειο Σχολή Αθηνών

Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023
Επίσκεψη κ. Παλιοσπύρου στην Λεόντειο Σχολή Αθηνών

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023 με αφορμή την ημέρα της γυναίκας 8 Μαρτίου 2023, το σχολείο μας επισκέφθηκε η κ. Παλιοσπύρου Ιωάννα.

Η κ.Παλιοσπύρου συναντήθηκε με μαθητές της Β΄ και της Γ΄ Λυκείου και αφού αναφέρθηκε στην ημέρα της γυναίκας, στη συνέχεια μίλησε για την δική της τραυματική εμπειρία, όντας η ίδια θύμα βίαιης επίθεσης με καυστικό υγρό, συμβάν που την κατέστησε εγκαυματία. Στην συνέχεια μίλησε στα παιδιά για τον τρόπο που διαχειρίστηκε όλο αυτό το γεγονός, τις συνεχείς δυσκολίες που αντιμετώπισε και κυρίως για το σθένος που έδειξε προκειμένου ψυχολογικά να σταθεί και να συνεχίσει τον αγώνα της. Ιδιαίτερη συγκίνηση προκάλεσε σε παιδιά και καθηγητές όταν τόνισε ότι δεν ζητάει κανενός είδους εκδίκηση για την επίθεση που δέχθηκε, αλλά αντίθετα χαίρεται που με αφορμή το περιστατικό αυτό συντελέστηκαν σημαντικές βελτιωτικές αλλαγές για τα άτομα που καθίστανται εγκαυματίες. Τα παιδιά άκουσαν με προσοχή την κ. Παλιοσπύρου και στην κυριολεξία την «βομβάρδισαν» με ερωτήσεις. Εντυπωσιάστηκαν με τον απλό και ταυτόχρονα γεμάτο βαθιά νοήματα λόγο της, αλλά και με την ήρεμη δύναμη που αντιμετωπίζει τις συνέπειες μιας τέτοιας απάνθρωπης επίθεσης.