Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821-Παρελάσεις

Πέμπτη, 13 April 2023
Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821-Παρελάσεις

23 Μαρτίου του 2023, οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου της Λεοντείου Σχολής Αθηνών τίμησαν τους Αγωνιστές του 1821. Μέσω της σχολικής γιορτής, κλήθηκαν να αναλογιστούν ότι η άνοιξη εκείνου του έτους ήταν διαφορετική. Έστρεψαν το βλέμμα στο Αρχιπέλαγος και στις Ελληνικές Θάλασσες που περιβρέχουν την πατρίδα μας, για να αντλήσουν δύναμη και να εμπνευστούν από τη διαχρονική ισχύ της ελληνικής ναυτοσύνης. Ατένισαν τη σημαία μας που κυματίζει υπερήφανα και φέρει όλα τα σύμβολα και τα ιδανικά του Έθνους μας: το γαλάζιο της ζωοφόρου και «φοβεράς θαλάσσης», το λευκό «της αρετής και της τόλμης» και τον σταυρό της πίστης μας. Παροτρύνθηκαν να σταθούν κι εκείνοι άξιοι θεματοφύλακες των ιδανικών που μας άφησαν παρακαταθήκη όλοι όσοι την τίμησαν με τις θυσίες τους. Τέλος, συνειδητοποίησαν ότι ο διπλός– μαζί με τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου – εορτασμός της 25ης Μαρτίου αναδεικνύει, ίσως περισσότερο από κάθε άλλη περίσταση, την πίστη των Ελλήνων στο υψηλότερο ιδανικό που τους χαρακτηρίζει ως έθνος: την Ελευθερία!

Στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων, πραγματοποιήθηκαν οι βραβεύσεις των επιτυχόντων του Μαθηματικού Διαγωνισμού της Γ΄ Γυμνασίου "Ισίδωρος Πρίντεζης" και απονομές διπλωμάτων Αγγλικών σε μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!