Ενημέρωση μαθητριών και μαθητών του Γαλλόφωνου και Αγγλόφωνου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών από τη Διεθνή Αμνηστία.

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024

Την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2024, με αφορμή την συμμετοχή της μαθήτριάς μας, Αλίσιας Μαλανδρή στο Γαλλόφωνο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών MFGNU στην Grenoble της Γαλλίας, με θέμα «Comment les jeunes peuvent-ils promouvoir et défendre les droits humains à différentes échelles?», εκπροσωπώντας την Ακτή Ελεφαντοστού στο comité collégien, όλοι οι μαθητές των δύο ομίλων MUN/MFNUτου σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα ανθρώπινα δικαιώματα από τον κ. Δημόπουλο Χρήστο, Διευθυντή του Ελληνικού Τμήματος της Διεθνούς Αμνηστίας και να θέσουν πληθώρα ερωτήσεων για το ευαίσθητο θέμα, καταπάτηση των δικαιωμάτων του ανθρώπου! Παράλληλα ενημερώθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ένας Οργανισμός Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα. Αμεροληψία, ανεξαρτησία, μέσα από έρευνα, εκστρατείες, ακτιβισμός και εκπαίδευση!

Όραμα: κάθε άνθρωπος να απολαμβάνει τα δικαιώματα που αναφέρονται στην Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (1948) και σε άλλα διεθνή πρότυπα.