Ένα πρωτότυπο διαθεματικό πρόγραμμα!

Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024
Ένα πρωτότυπο διαθεματικό πρόγραμμα!

Πλήθος θρύλων, λαϊκών δοξασιών συνδέονται με την κατασκευή των πέτρινων τοξωτών γεφυριών που συναντάμε σε όλη την Ελλάδα. Οι ιστορίες τους τραγουδιούνται σε όλο τον ελλαδικό χώρο, αλλά και στα Βαλκάνια.

Με αφορμή τη διδασκαλία της παραλογής «Του Γιοφυριού της Άρτας» στα κείμενα της Νεοελληνικής Γραμματείας της Γ’ Γυμνασίου οι μαθητές/-τριες προσέγγισαν διαθεματικά αυτήν τη σπουδαία παραλογή. Η δράση εντάσσεται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Unesco.

Τα εμπλεκόμενα μαθήματα ήταν η Νεοελληνική Γραμματεία, τα Θρησκευτικά, η Τεχνολογία και τα Εικαστικά. Επιπλέον, οι μαθητές/-τριες είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν την αφήγηση της ουγγρικής παραλλαγής Του Γιοφυριού της Άρτας με τίτλο: «Ο μαστόρο-Κέλεμεν» από τη φιλόλογο και αφηγήτρια, κ. Κυριακή Κυριακουλέα. Τα θέματα που επεξεργάστηκαν οι μαθητές/-τριες κατά τη διάρκεια των μαθημάτων ήταν πολλά και ποικίλα.

Ενδεικτικά, θα αναφέρουμε τη λαϊκή δοξασία της «στοίχειωσης», το τελετουργικό της ανθρωποθυσίας από την εμφάνισή του έως σήμερα και τις παραλλαγές της συγκεκριμένης παραλογής στην Ελλάδα και τα Βαλκάνια. Αξίζει να αναφερθούν κάποιες επιμέρους δράσεις που παρουσίασαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους μαθητές/-τριες, όπως οι απόπειρες δημιουργικής γραφής, η δραματοποίηση μέσω των τεχνικών «παγωμένων εικόνων» και «κυκλικού δράματος» των κυριότερων σκηνών της ιστορίας του Ισαάκ (στο θέμα της ανθρωποθυσίας), η τρισδιάστατη απεικόνιση ενός τοξωτού γεφυριού και ο σχεδιασμός του, καθώς και το πλήθος πειραμάτων που διεξήχθησαν με στόχο την κατανόηση της συμπεριφοράς και της αντοχής των κατασκευαστικών υλικών.

Την υλοποίηση της δράσης και την καθοδήγηση των μαθητών ανέλαβαν εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων. Υπεύθυνη σχεδιασμού και υλοποίησης του προγράμματος ήταν η φιλόλογος του Γυμνασίου, κ. Κυριακή Κυριακουλέα.

Eπιστέγασμα του διαθεματικού προγράμματος ήταν η παρακολούθηση από τους μαθητές/τριες της Γ΄Γυμνασίου και Α΄Λυκείου της θεατρικής παράστασης «Το Γεφύρι της Άρτας και οι Λυγερές του Κάτω Κόσμου» της Εφηβικής Σκηνής του Θεάτρου Τέχνης. Η παράσταση οργανώθηκε από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου στον χώρο του σχολείου.