Εκπαιδευτικό ταξίδι στην Ιταλία, μέρα τρίτη

Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2023
Εκπαιδευτικό ταξίδι στην Ιταλία, μέρα τρίτη

H τρίτη μέρα του εκπαιδευτικού ταξιδιού των μαθητών και μαθητριών της Γ’ Γυμνασίου στην Ιταλία περιελάμβανε αρχικά μια υπέροχη βόλτα στην μεσαιωνική Σιένα.

Από την κεντρική Ρiazza del Campo με το μεσαιωνικό δημαρχείο, όπου τα παιδιά επισκέφθηκαν ένα από τα πιο σημαντικά πανεπιστήμια της Ιταλίας, το «Universitá per stranieri» στην Piazza Del Conte.

Στη συνέχεια, φαγητό και βόλτα στο ιστορικό κέντρο, μέσα από τα γραφικά καλντερίμια της πόλης, όπου οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί θαύμασαν τα μεσαιωνικά αρχοντικά, τις εκκλησίες και τον καθεδρικό ναό στην Piazza Del Duomo, αφιερωμένο στην Koίμηση της Θεοτόκου που θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα έργα τέχνης σε ολόκληρη την Ιταλία.

Η ημέρα έκλεισε με την επίσκεψη και ξενάγηση στο αρχαίο μεσαιωνικό χωριό Ορβιέτο με το γοτθικό-ρωμανικό καθεδρικό ναό των αρχών του 14ου αι., τα γραφικά στενάκια, μαγαζάκια και οικοτεχνίες, το παλάτι του Πάπα, το Παλάτσο Ντελ Καπιτάνο και το οχυρό Αλμπορνόζ του 14ου αι. με την πανοραμική θέα στην κοιλάδα. Με το τελεφερίκ ανάβαση στην Piazza Cahen και από εκεί στην Piazza del Duomo και μια αποχαιρετιστήρια βόλτα στην φωτισμένη γιορτινή αγορά της πόλης!

Επιστροφή στην Ρώμη όπου η τελευταία βραδιά ολοκληρώθηκε με φαγητό σε παραδοσιακό εστιατόριο.