Εκπαιδευτικό ταξίδι στην Αγγλία-Πανεπιστήμιο Essex/Colchester - Ημέρα έβδομη.

Τετάρτη, 10 Ιουλίου 2024
Εκπαιδευτικό ταξίδι στην Αγγλία-Πανεπιστήμιο Essex/Colchester - Ημέρα έβδομη.

Εκπαιδευτικό ταξίδι του Γυμνασίου μας στην Αγγλία-Πανεπιστήμιο Essex/Colchester (03-12/07/2024).

Έβδομη ημέρα της εκδρομής των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου μας με βόλτα στο Λονδίνο με βροχή και τη γνωστή Λονδρέζικη κίνηση! Διασχίσαμε το καταπράσινο, πανέμορφο Hyde Park. Θαυμάσαμε και φωτογραφίσαμε τη λίμνη Serpentine. Καταλήξαμε στην Exhibition Road όπου θαυμάσαμε τα υπέροχα κτίρια πριν να μπούμε στο Natural History Museum με τα διαδραστικά εκθέματα και τη θεαματική εξιστόρηση του σχηματισμού της γης και της λειτουργίας της ζωής πάνω της. Μείναμε έκθαμβοι στο τμήμα δεινοσαύρων με τα άπειρα εκθέματα και συνεχίσαμε στο Earth Hall όπου μάθαμε πολλά για τη γη, το φλοιό της, τη βράχο δομή, τα πετρώματα και φυσικά τους σεισμούς και τα ηφαίστεια! Δε μας έφτασε! Θέλουμε κι άλλο!