Εκπαιδευτικό εργαστήριο Stop Motion Animation για την Ομάδα Κινηματογράφου του σχολείου μας- 14-15 Φεβρουαρίου 2023

Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2023

Την Τρίτη 14/02 και Τετάρτη 15/02, μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου, μέλη της Ομάδας Πολιτισμού που έχει ως θέμα της τον κινηματογράφο και επιχειρεί να παράγει εφηβικές ταινίες μικρού μήκους, παρακολούθησαν σεμινάριο 6 ωρών, προσφορά της Animaphile.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν σχετικά με την παραγωγή ταινίας με animation και εξοικειωθηκαν με τεχνικές, όπως το Stop Motion, το 2d animation με χαρτί ή πλαστελίνη και το pixilation. Πέρα από τη θεωρία, ο υπεύθυνος του σεμιναρίου, κ. Γιάννης Αλεξάκης βοήθησε τα παιδιά να εφαρμόσουν κάποιες βασικές αρχές του Animation σε πλάνα που ετοιμάζουν για την ολοκλήρωση ταινίας με θέμα την κλιματική αλλαγή.

Σε αναμονή του τελικού προϊόντος λοιπόν!