Εκπαιδευτική επίσκεψη του Ομίλου Δημοσιογραφίας του Γυμνασίου και του Λυκείου μας στο ΑΝΤ1 MEDIA LAB.

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2023

Την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023 μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στον Όμιλο Δημοσιογραφίας ως αρχισυντάκτες ή ως εξωτερικοί συνεργάτες πήραν μέρος στην εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΑΝΤ1 MEDIA LAB.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές/-τριες την καθημερινότητα των δημοσιογράφων και τη μεθοδολογία έρευνάς τους, την αναγκαιότητα της επεξεργασίας και της διασταύρωσης πηγών πληροφόρησης, όπως και να αναπτύξουν δεξιότητες που απαιτούνται για να καταστούν, όσοι από αυτούς επιθυμούν, μελλοντικοί δημοσιογράφοι.

Αρχικά, μετά από τη θερμή υποδοχή που μας επιφύλαξε οι υπεύθυνοι, κκ Γιάννης Κοκοβιάδης και Νίκος Οικονομάκης, με τη βοήθεια της κ. Μαρίας Σαλακούμα, οι μαθητές/-τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του ΑΝΤ1 media lab προκειμένου να ανακαλύψουν τον μαγικό χώρο του θεάματος (studio τηλεόρασης και ραδιοφώνου, green room, χώροι μακιγιάζ) από κοντά και να υποβάλουν τα δικά τους ερωτήματα.

Στη συνέχεια είδαν τους χώρους προετοιμασίας των δημοσιογράφων της τηλεόρασης μέσα από ένα στούντιο μακιγιάζ και, μετά από προτροπή του ηχολήπτη και παραγωγού του AΝΤ1, κ. Δημήτρη Δώδη, μαθητές και μαθήτριές μας βγήκαν "στον αέρα" και έστειλαν, μέσω του ραδιοφώνου του ΑΝΤ1, την «καλημέρα» τους. Έπειτα, κατά τη διάρκεια του μαθήματος του κ. Δώδη σε σπουδαστές του ΑΝΤ1 media lab, παρακολουθήσαμε τον τρόπο δημιουργίας ενός podcast.

Τέλος, η δημοσιογράφος του ΑΝΤ1 κ. Φαίη Χρυσοχόου μίλησε στους μαθητές/-τριες για το πώς ξεκίνησε η ίδια τη δημοσιογραφία και τόνισε ότι με σκληρή εργασία, μεθοδικότητα και οργάνωση μπορεί κάποιος να φτάσει στην κορυφή σε ό,τι επιλέξει ως επάγγελμα.

Ευχαριστούμε πολύ τους κυρίους Γιάννη Κοκοβιάδη, Νίκο Οικονομάκη, Δημήτρη Δώδη και τις κυρίες Φαίη Χρυσοχόου και Μαρία Σαλακούμα, οι οποίοι άνοιξαν τις πόρτες του AΝΤ1 Media Lab και μας γνώρισαν τα μυστικά και τον σαγηνευτικό χώρο της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου!