Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2023

Από την Τρίτη 24/01 έως και τη Δευτέρα 30/01, στο Γυμνάσιό μας πραγματοποιούνται δραστηριότητες σε υλοποίηση της σχετικής απόφασης του Υπουργείου Παιδείας, με θέμα «Εκδηλώσεις και εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος-27 Ιανουαρίου». Οι δραστηριότητες στοχεύουν στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών του Γυμνασίου μας.

Αποτελεί πολύ σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης και διαπαιδαγώγησης των μαθητών και μαθητριών της Λεοντείου Σχολής Αθηνών ο εμπλουτισμός των ιστορικών και πολιτιστικών τους γνώσεων, καθώς και η ενδυνάμωση της κοινωνικής τους συνείδησης.

Ήδη οι μαθητές και οι μαθητριες της Α’ Γυμνασίου ξεναγούνται στην προσεγμένη έκθεση με τίτλο "Βήματα Μνήμης: Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων" που με μεράκι έστησε η Φιλόλογος, κ. Κυριακή Κυριακουλέα, με θέμα το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων και τα «κρυμμένα παιδιά» της Κατοχής. Ξεναγοί των μικρότερων συμμαθητών και συμμαθητριών τους οι εξαιρετικές Κωνσταντίνα Ρώμα, Μάνια Σαμοθράκη-Χριστοδούλου, Σαββίνα Σακέλλη-Σακελλάρη, μαθητριες της Γ’ Γυμνασίου.