Εικονική επιχείρηση στο μάθημα της Τεχνολογίας Β΄Γυμνασίου.

Τετάρτη, 31 May 2023
Εικονική επιχείρηση στο μάθημα της Τεχνολογίας Β΄Γυμνασίου.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας οι μαθητές/-τριες του 2B Γυμνασίου αποφάσισαν να δημιουργήσουν μία επιχείρηση, σκοπός της οποίας ήταν η κατασκευή χειροποίητων πήλινων διακοσμητικών αντικειμένων. Αρχικά, με τον συντονισμό του Διευθύνοντος Συμβούλου της εταιρείας (καθηγητής τους), ανέλαβε ο κάθε εργαζόμενος (μαθητής) έναν ρόλο μέσα στην επιχείρηση, τον οποίο στη συνέχεια παρουσίασε στους συναδέλφους του. Σε σύσκεψη που έγινε με τον συντονισμό της Διευθύντριας Δημοσίων Σχέσεων αποφασίστηκε η επωνυμία της εταιρείας να είναι “Clay Slay”. Ο Γενικός Διευθυντής, ανέθεσε την κατασκευή του λογότυπου της εταιρείας στην Διευθύντρια Marketing και στην Διευθύντρια Ερευνάς και Ανάπτυξης, το οποίο παρουσιάστηκε σε συνεδρίαση όλων των στελεχών της εταιρείας, διορθώθηκε και εγκρίθηκε. Ο Διευθυντής Προμηθειών συντόνισε την προμήθεια των αναγκαίων υλικών και στη συνέχεια με την καθοδήγηση των Διευθυντριών Παραγωγής και Έρευνας και Ανάπτυξης, έγινε η παραγωγή των προϊόντων.