Δράση για το μάθημα της Νεοελληνικής Γραμματείας

Τρίτη, 19 Δεκεμβρίου 2023
Δράση για το μάθημα της Νεοελληνικής Γραμματείας

«Ας χτίσουμε με τα δίστιχα μας το χριστουγεννιάτικο ποίημα της φετινής χρονιάς!»

Μια δράση για το μάθημα της Νεοελληνικής Γραμματείας της β’ γυμνασίου.

Οι μαθητές/-τριες των τμημάτων 2Α και 2Γ με τα δίστιχα που γράφονταν στις ατομικές χριστουγεννιάτικες κάρτες τους συνέθεσαν λίγο λίγο το χριστουγεννιάτικο ποίημα της Ζωής Καρέλλη, Το ταξίδι των μάγων και του Γιώργου Θέμελη, Η φάτνη. Οι μαθητές/-τριες επέλεξαν τυχαία την κάρτα τους. Στη συνέχεια, όντας σε μια συνεχή ροή και εγρήγορση και έχοντας πάντα την αίσθηση του συμμαθητή/-τριάς τους, που προηγούνταν στην ανάγνωση, διάβασαν το ποιητικό τους δίστιχο και δημιούργησαν όλοι μαζί το ποιητικό σώμα. Στο τέλος, όλο το ποίημα προβλήθηκε στους μαθητές/-τριες πλαισιωμένο από το ανάλογο μουσικό και φωτογραφικό υλικό και διανεμήθηκε φωτοτυπημένο. Κατόπιν, ακολούθησε συζήτηση σχετική με την ερμηνεία του ποιήματος. Κατά τη διάρκεια των εορτών, οι μαθητές/-τριες θα αξιοποιήσουν τις κάρτες τους σε μια απόπειρα δημιουργικής γραφής... Έθςσαν στόχο να ενσωματώσουν τα δίστιχά τους σε ένα δικό τους ποιητικό δημιούργημα εμπνεόμενοι/-ες από αυτό!