Διδασκαλία μαθητών Λυκείου σε μαθητές Γυμνασίου.

Τρίτη, 30 May 2023
Διδασκαλία μαθητών Λυκείου σε μαθητές Γυμνασίου.

Στις 17 Μαΐου 2023, οι μαθητές/τριες της Β’ Λυκείου Παπατρέχα Μαρία, Πυλαρινός Θάνος, Σαρικά Ελευθερία, Σεϊτανίδης Παναγιώτης, Σεμεγκέν Νικολέτα και Σκαμαγκούλη Μαρίνα επισκέφτηκαν το τμήμα Γ3 του Γυμνασίου στο Μάθημα των Θρησκευτικών και εφάρμοσαν μία διαδραστική παρουσίαση/διδασκαλία με θέμα τα Αφρικανικά θρησκεύματα.

Η ύλη και των δύο αυτών τάξεων αφορά σε ένα μέρος της τη μελέτη και την επεξεργασία διάφορων θρησκευτικών παραδόσεων του κόσμου και -όπως δείχνουν οι έρευνες- είναι αδύνατη η κατανόηση του κόσμου, του πολιτισμού και της πολιτικής, χωρίς αναφορά στις θρησκείες (Wright, 2007). Το Συμβούλιο της Ευρώπης έφτασε στο συμπέρασμα, πως η ευρεία εκπαίδευση σχετικά με τις θρησκείες είναι επιθυμητή για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, ανεξάρτητα από τη θρησκευτική ή μη θρησκευτική παράδοςή τους, με σκοπό την εξάλειψη της προκατάληψης και την αύξηση της αλληλοκατανόησης και της δημοκρατικής ιδιότητας του πολίτη (Jackson, 2016).

Οι μαθητές του Λυκείου ενημέρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες για το περιεχόμενο των Αφρικανικών θρησκευμάτων με τη βοήθεια εποπτικού υλικού και βοήθησαν τους μικρότερους μαθητές μέσω διαδραστικών ασκήσεων και ερωτήσεων να αναζητήσουν και να εντοπίσουν τα κοινά σημεία μεταξύ Χριστιανισμού και Αφρικανικών θρησκευμάτων. Τέλος, τους χώρισαν σε ομάδες και μέσω της εφαρμογής kahoot (εφαρμογή παιχνιδιού), οι μαθητές κλήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήσεις γνώσεων σχετικές με το μάθημα και να «αναμετρηθούν» με τις άλλες ομάδες. Η τελευταία δραστηριότητα λειτούργησε και ως αξιολόγηση του μαθήματος. Οι μικρότεροι μαθητές ανταποκρίθηκαν πολύ θετικά και συμμετείχαν ενεργά σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος.