Διαθεματική προσέγγιση στο ζήτημα της θυσίας του Ισαάκ, της Γ' Γυμνασίου στο μάθημα των Θρησκευτικών.

Παρασκευή, 3 Νοεμβρίου 2023

Στο πλαίσιο της διαθεματικής προσέγγισης στο ζήτημα της θυσίας, το τμήμα 3Γ της Γ' Γυμνασίου στο μάθημα των Θρησκευτικών, επεξεργάστηκε σε δύο διδακτικές ώρες τη θυσία του Ισαάκ, τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό επίπεδο.

Στο α’ μέρος οι μαθητές/τριες, σε συνεργασία με την καθηγήτριά τους, κ. Όλγα Ζευκιλή, ανέλυσαν το κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης θεολογικά και φιλοσοφικά και στη συνέχεια κλήθηκαν να εντοπίσουν ομοιότητες και διαφορές με το "Γιοφύρι της Άρτας" που επεξεργαζόμαστε διαθεματικά τις τελευταίες εβδομάδες (πχ και στα δύο κείμενα θυσιάζεται ένα αγαπημένο πρόσωπο, ενώ στην ιστορία του Ισαάκ υπάρχει θεϊκή παρέμβαση και κατάργηση της ανθρωποθυσίας-πράγμα πρωτότυπο για την εποχή).

Στο β’ μέρος οι μαθητές/τριες δραματοποίησαν μέσω των τεχνικών "παγωμένων εικόνων" και "κυκλικού δράματος" τις κυριότερες σκηνές της ιστορίας του Ισαάκ και στη συνέχεια ένας μαθητής υποδύθηκε σε "ανακριτική καρέκλα" τον Αβραάμ και δέχθηκε ερωτήσεις από τους υπόλοιπους για τη δύναμη της πίστης του και την εμπιστοσύνη που έδειξε στον Θεό.

Οι τεχνικές θεάτρου βοηθούν τους μαθητές/τριες να κατανοούν εις βάθος ένα κείμενο, να εκφράζονται και να αλληλεπιδρούν.