AWS GetIT Πρόγραμμα στην Α' Γυμνασίου.

Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024
AWS GetIT Πρόγραμμα στην Α' Γυμνασίου.

Την Πέμπτη 25/04/2024, πραγματοποιήθηκε η δεύτερη φάση του προγράμματος AWS GetIT για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης του Γυμνασίου μας.

Το AWS GetIT είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Amazon Web Services (AWS), το οποίο εστιάζει στην εισαγωγή μαθητών ηλικίας 12–14 ετών, στον κόσμο της τεχνολογίας και στις εφαρμογές υπολογιστικού νέφους (cloud), με στόχο την προσέλκυση ταλέντων στον κλάδο της τεχνολογίας, παρακινώντας τους μαθητές/-τριες να δουν την τεχνολογία ως ένα δημιουργικό εργαλείο για όλους και να εξετάσουν τις επαγγελματικές δυνατότητες που αυτό τους προσφέρει.

Οι μαθητές/-τριες του προγράμματος AWS GetIT εμπνεύστηκαν και σχεδίασαν τις εφαρμογές τους κατά την διάρκεια των μαθημάτων της Πληροφορικής και της Τεχνολογίας και σήμερα παρουσίασαν τις ιδέες τους στους συμμαθητές, τους καθηγητές και εκπρόσωπο από την εταιρεία AWS.

Απώτερος σκοπός είναι να επιλέξουμε την ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει στον τελικό διαγωνισμό του προγράμματος, όπου η κάθε ομάδα καλείται να παρουσιάσει την εφαρμογή της σε ένα πάνελ κριτών από την AWS.

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στους μαθητές την πρώτη εβδομάδα μετά τις διακοπές του Πάσχα, ώστε να καταθέσουμε την υποψηφιότητά μας στην επιτροπή της AWS GetIT και ευελπιστούμε να περάσει και φετος μία από τις ομάδες του σχολείου μας στον τελικό διαγωνισμό!

Με την ευκαιρία, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, κατά την περσινή χρονιά στον αντίστοιχο διαγωνισμό, η ομάδα του σχολείου μας κατέλαβε την 3η θέση πανελλαδικώς με την πρωτότυπη εφαρμογή «Meddoct-Βοηθάμε τον Συνάνθρωπό μας»!