AWS GetIT Πρόγραμμα στην Α' Γυμνασίου

Τρίτη, 7 Νοεμβρίου 2023
AWS GetIT Πρόγραμμα στην Α' Γυμνασίου

Την Τρίτη 07/11/2023, ξεκίνησε στο Γυμνάσιό μας η υλοποίηση του προγράμματος AWS GetIT για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης.

Το AWS GetIT είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Amazon Web Services (AWS), το οποίο εστιάζει στην εισαγωγή μαθητών ηλικίας 12–14 ετών, στον κόσμο της τεχνολογίας και στις εφαρμογές υπολογιστικού νέφους (cloud), με στόχο την προσέλκυση ταλέντων στον κλάδο της τεχνολογίας, παρακινώντας τους μαθητές/-τριες να δουν την τεχνολογία ως ένα δημιουργικό εργαλείο για όλους και να εξετάσουν τις επαγγελματικές δυνατότητες που αυτό τους προσφέρει. Στο σχολείο μας το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί διαθεματικά, στα μαθήματα της Πληροφορικής και της Τεχνολογίας.

Οι μαθητές/-τριες του προγράμματος AWS GetIT μαθαίνουν πώς να χρησιμοποιούν τεχνολογίες cloud computing για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων, ενώ παράλληλα εξερευνούν πληθώρα επαγγελματικών ευκαιριών στον τομέα της τεχνολογίας. Επιπλέον, έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα βασικά στοιχεία του design thinking, brainstorming και ομαδικής εργασίας και ταυτόχρονα να εξετάσουν τη βιωσιμότητα και την δυναμική της ιδέας τους, υπό την καθοδήγηση πρεσβευτών του προγράμματος, οι οποίοι είναι επαγγελματίες, εθελοντές της AWS.

Απώτερος σκοπός είναι οι μαθητές/-τριες να χρησιμοποιήσουν τη νέα γνώση που θα αποκτήσουν, για να εξασκηθούν στο σχεδιασμό μιας εφαρμογής και να λάβουν μέρος στον τελικό διαγωνισμό του προγράμματος, όπου η κάθε ομάδα καλείται να παρουσιάσει την εφαρμογή της σε ένα πάνελ κριτών από την AWS.

Με την ευκαιρία, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, κατά την περσινή χρονιά στον αντίστοιχο διαγωνισμό, η ομάδα του σχολείου μας κατέλαβε την 3η θέση πανελλαδικώς με την πρωτότυπη εφαρμογή «Meddoct-Βοηθάμε τον Συνάνθρωπό μας»!