ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Τρίτη, 16 Ιουλίου 2024
ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Τη σχολική χρονιά 2023-2024 στο πλαίσιο της δημιουργικής απασχόλησης μαθητών και μαθητριών κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων  προστέθηκαν νέες αθλητικές δραστηριότητες στον προαύλιο χώρο του Λυκείου.

Τα παιδιά πέρα από το άθλημα της καλαθοσφαίρισης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και άλλα αθλήματα όπως την επιτραπέζια αντισφαίριση , το ποδοβόλευ , την καλλισθενική γυμναστική, καθώς και άλλα ομαδικά παιχνίδια της επιλογής τους, με σκοπό την ανάπτυξη όχι μόνο των κινητικών δεξιοτήτων και της φυσικής τους  κατάστασής, αλλά και την προαγωγή της ψυχικής και πνευματικής τους υγείας.

Οι δραστηριότητες αυτές αποτελούν πρωτοβουλία των καθηγητών  Φυσικής Αγωγής του Λυκείου κ. Παπαδημητρίου Σωτήρη και κ. Κοτσιφάκη Θωμά σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Λυκείου και τη Γενική Διεύθυνση, η οποία έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη στήριξη της παραπάνω πρωτοβουλίας, καθώς και  στην αγορά του απαραίτητου αθλητικού εξοπλισμού.