Πέμπτη, 7 Σεπτεμβρίου 2023

Αθήνα, 04/09/2023

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, θα τελεστεί ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2023–2024. Οι μαθητές/-τριες του Γυμνασίου θα παραμείνουν στο σχολείο από τις 08.45 (Α΄ Γυμνασίου)/09.15 (Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου) έως τις 13.45.

Πιο συγκεκριμένα:

Η προσέλευση των μαθητών/-τριών της Α΄ Γυμνασίου θα γίνει στις 08.45 π.μ. και οι μαθητές/-τριες θα εισέλθουν από την είσοδο του Λυκείου επί της οδού Νεϊγύ, η οποία θα ανοίξει στις 08.30 π.μ ακριβώς. Οι εκπαιδευτικοί θα φροντίσουν για την παράταξη των μαθητών/-τριών στην αυλή του Λυκείου, όπου θα γίνει η κατανομή σε τμήματα. Οι μαθητές/-τριες της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου θα πρέπει να προσέλθουν στις 09:00 π.μ. και θα εισέλθουν από τις δύο εισόδους του Γυμνασίου επί των οδών Νεϊγύ και Κωνσταντά.

Στις 09.30 π.μ. θα ξεκινήσει η Ακολουθία του Αγιασμού. Οι μαθητές/-τριες και των τριών τάξεων, μετά την παράταξη στην αυλή, θα μεταβούν στις αίθουσες διδασκαλίας, θα συμμετάσχουν στο αντίστοιχο της τάξης τους πρόγραμμα μετάβασης που έχει κατάλληλα σχεδιαστεί με στόχο την εξοικείωση των μαθητών/-τριών μας με τον σχολικό χώρο και τους συμμαθητές/-τριές τους και θα ενημερωθούν για απαραίτητα ζητήματα της σχολικής ζωής και της καθημερινότητάς τους.  Επιπλέον, οι μαθητές/-τριες της Α΄ Γυμνασίου θα ξεναγηθούν στους χώρους του Γυμνασίου.

Οι δραστηριότητες της 1ης ημέρας θα διαρκέσουν έως τις 13.45, οπότε οι μαθητές/-τριες θα αρχίσουν να αποχωρούν σταδιακά ανά τμήμα από τις πόρτες του Γυμνασίου στις οδούς Νεϊγύ και Κωνσταντά ως εξής:

Από την οδό Νεϊγύ: 2Α, 2Γ και όλα τα τμήματα της Γ’ Γυμνασίου.

Από την οδό Κωνσταντά : 2Β, 2Δ, 2Ε, 2ΣΤ και όλα τα τμήματα της Α’ Γυμνασίου,

Παρακαλούμε να σημειώσετε ότι η είσοδος και η έξοδος από την παραπάνω πόρτα του Γυμνασίου θα γίνεται κατ’ αυτόν τον τρόπο, καθημερινά. Επιπλέον, σας υπενθυμίζουμε ότι δεν επιτρέπεται η είσοδος και έξοδος των μαθητών του Γυμνασίου από τη Γραμματεία και από τις εισόδους/εξόδους άλλων βαθμίδων (Δημοτικό-Λύκειο).

Τέλος, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι επιτρέπεται η παρουσία γονέων/κηδεμόνων στην τελετή του Αγιασμού. Για την απρόσκοπτη, όμως, διεξαγωγή των δραστηριοτήτων μας, προτρέπουμε τους γονείς/κηδεμόνες να αφήνουν τα παιδιά στην είσοδο του σχολείου, όπου θα βρίσκονται εκπαιδευτικοί, υπεύθυνοι για την συνοδεία τους στον χώρο παράταξης.

Όσοι/-ες από εσάς επιλέξετε να παραμείνετε για τον Αγιασμό, παρακαλείσθε να απομακρύνεστε από την παράταξη των τμημάτων και να παρακολουθείτε την τελετή από το βάθος της αυλής. Στη συνέχεια, θα πρέπει να αποχωρήσετε και να επανέλθετε στις 13.45 για την παραλαβή των παιδιών, καθώς την ημέρα του Αγιασμού δεν θα κυκλοφορήσουν τα σχολικά λεωφορεία. Η πραγματοποίηση των δρομολογίων θα ξεκινήσει από την Τρίτη 12/09/2023.