6ο Αθλητικό Τουρνουά Ελληνογαλλικών Σχολείων.

Σάββατο, 6 Απριλίου 2024
6ο Αθλητικό Τουρνουά Ελληνογαλλικών Σχολείων.

6ο Αθλητικό Τουρνουά Ελληνογαλλικών Σχολείων

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη μετά από διακοπή τεσσάρων ετών, το 6ο Αθλητικό Τουρνουά μεταξύ των Ελληνογαλλικών Σχολείων μελών της Γ.Ι.Ε.Ι.Ε.

Οι αγώνες έλαβαν χώρα στις αθλητικές εγκαταστάσεις των Σχολείων. Πιο συγκεκριμένα, στα κλειστά γυμναστήρια της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης και της Λεοντείου Σχολής Αθηνών, το Σάββατο 6 Απριλίου 2024, δόθηκαν αγώνες βόλεϊ και μπάσκετ.

Στο γήπεδο της Ελληνογαλλικής Σχολής «Άγιος Ιωσήφ» Πεύκης έλαβαν χώρα οι αγώνες ποδοσφαίρου.

Οι ομάδες καλαθοσφαίρισης και ποδοσφαίρου της Λεοντείου Σχολής Αθηνών έφτασαν στον μεγάλο τελικό και στα δυο αθλήματα! Οι καλαθοσφαιριστές μας κατέκτησαν την 1η θέση νικώντας την ομάδα της Ελληνογαλλικής Σχολής Saint Joseph Πεύκης με το εκπληκτικό σκορ 49-23, ενώ οι ποδοσφαιριστές μας κατέκτησαν τη 2η θέση, αφού ηττήθηκαν από την ομάδα του ίδιου σχολείου στα πέναλτυ με 4-2 (τελικό σκορ αγώνα 2-2).

Πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά καλαθοσφαίρισης (MVP) ανακηρύχθηκε από όλους τους προπονητές των συμμετεχουσών ομάδων ο μαθητής Νικόλαος Μητροπουλος από την Γ’ Γυμνασίου της Λεοντείου Σχολής Αθηνων!

Ο βασικός στόχος, η ανάπτυξη διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των συμμετεχόντων μαθητών και μαθητριών των σχολείων μας, επιτεύχθηκε με απόλυτη επιτυχία. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τους προπονητές τους, κ. Κωνσταντή Βούλγαρη (καλαθοσφαίριση) και Μιχάλη Κύργια (ποδόσφαιρο), καθώς και στους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κκ Σωτήρη Παπαδημητρίου, Θωμά Κοτσιφάκη και Κωνσταντίνο Λαμπρόπουλο για τον συντονισμό και τη βοήθειά τους!

Ανανεώνουμε τις αθλητικές συναντήσεις μας για την επόμενη χρονιά!