30ή Εξόρμηση Αγάπης: Τριάντα συναπτά χρόνια δράση αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς.

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2023

Το Σχολείο μας, πιστό στις αρχές και τις αξίες του, 100 χρόνια μετά την θεσμοθέτηση του «Φιλόπτωχου Μαθητή», θεσμού που ξεκίνησε για την ενίσχυση των προσφύγων που κατά κύματα έφταναν στην Ελλάδα μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή, υλοποιεί και τη φετινή χρονιά την Εξόρμηση Αγάπης και δίνει πνοή σε έναν φιλόδοξο, αλλά πολύτιμο στόχο, την απτή και ουσιαστική υλική βοήθεια και ηθική συμπαράσταση σε συνανθρώπους μας που αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις.

Η Εξόρμηση Αγάπης, καρπός της πολυετούς -ήδη από το 1993- διάθεσης του Frère Ματθαίου Λεβαντίνου για προσφορά στα παιδιά και τους νέους που δοκιμάζονται, αποτελεί την κορυφαία συλλογική εκδήλωση του Σχολείου μας, σύμφωνη με τον χαρακτήρα του, τον Μαριανό τρόπο ζωής και δράσης.

Στο πλαίσιο αυτό, την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023, όλα τα Τμήματα του Γυμνασίου μας επισκέφθηκαν φορείς και ευαγή ιδρύματα και προσέφεραν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης που είχαν συγκεντρώσει οι ίδιοι/-ες οι μαθητές/-τριές μας. Ο εθελοντισμός και η αλληλεγγύη των μαθητών/-τριών μας αναδείχθηκε σε όλα τα στάδια προετοιμασίας και υλοποίησης της δραστηριότητας αυτής, αφού τα ίδια τα παιδιά συγκέντρωσαν χρήματα, παιχνίδια, τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης. Επιπλέον, μέσα από την επαφή τους με πάσχοντες συνανθρώπους μας, αποκτούν βιώματα που σφυρηλατούν χαρακτήρες και ολοκληρωμένες προσωπικότητες και βοηθούν τους εφήβους να γίνουν οι αυριανοί συνειδητοποιημένοι πολίτες, που θα μάχονται για μια πιο δίκαιη και αλληλέγγυα κοινωνία, χωρίς αποκλεισμούς. Πρόκειται για μια εκδήλωση ανιδιοτελούς προσφοράς και αλληλεγγύης, στενά συνυφασμένη με την ταυτότητα του σχολείου μας, που αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών και στη διαπαιδαγώγησή τους σε πανανθρώπινες αρχές και αξίες.

Πιο συγκεκριμένα:

Η Α΄ Γυμνασίου επισκέφθηκε το Κοινωνικό κέντρο «Καρδιά χωρίς σύνορα» των Μαριανών Αδελφών στο Μενίδι, το Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας, τα Παιδικά χωριά SOS στην Κυψέλη και το Ίδρυμα για το Παιδί «Παμμακάριστος».

Η Β΄ Γυμνασίου τον Οίκο Τυφλών, το Ίδρυμα Χατζηκώνστα, το Χατζηκυριάκειο, το ΕΛΕΠΑΠ και το «Εργαστήρι».

Τέλος, η Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκε το ΚΕΑ/ ΑΜΕΑ Χαϊδαρίου, το Εργαστήρι Ειδικής Επαγγελματικής Κατάρτισης Αιγάλεω, το Ίδρυμα «Θεοτόκος» και την Ενορία Αγίου Νικολάου Αχαρνών.