2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης "Alan Turing"

Δευτέρα, 22 May 2023

Στις 26 Απριλίου 2023, ομάδες μαθητών/-τριών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του σχολείου μας, με την ευθύνη των εκπαιδευτικών κκ. Μαρίας Καραμπατζάκη, Ευαγγελίας Ράπτη και Γιάννη Κάββαλου, συμμετείχαν στον προκριματικό γύρο του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης "Alan Turing", ο οποίος διοργανώνεται για 2η χρονιά από το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας.

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού, οι μαθητές/τριες κλήθηκαν να απαντήσουν σωστά σε 10 προβλήματα μέσω της διαδικτυακής εφαρμογής Quizizz. Η συνολική βαθμολογία υπολογίστηκε με βάση το πλήθος των σωστών απαντήσεων, τον χρόνο απόκρισης, καθώς και την βαρύτητα κάθε ερώτησης.

Έπειτα από την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης, η ομάδα του Λυκείου Pi.Rates, η οποία αποτελείται από τον μαθητή Γιεμετζόγλου Νικόλαο (Β') και τις μαθήτριες Μπίκου Δάφνη (Γ') και Σακέλλη-Σακελλάρη Στυλιανή (Β'), κατέκτησε την 19η θέση από τις 325 ομάδες (σε επίπεδο Λυκείου) που συμμετείχαν από όλη την Ελλάδα.