17 Νοέμβρη 2023, 50 χρόνια μετά... - Εξέγερση του Πολυτεχνείου

Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου 2023
17 Νοέμβρη 2023, 50 χρόνια μετά... - Εξέγερση του Πολυτεχνείου

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 16/11/2023 , στο Γυμνάσιο και το Λύκειο της Λεοντείου Σχολής Αθηνών, η εκδήλωση τιμής για τα 50 χρόνια από την εξέγερση των φοιτητών κατά της δικτατορίας τον Νοέμβριο του 1973. Μέσα από τα κείμενα, τις μουσικές, τα τραγούδια, τα ντοκουμέντα, τις συνεντεύξεις/μαρτυρίες που συνέλεξαν τα ίδια τα παιδιά, παρουσιάστηκε μια εκδήλωση που ανέδειξε με ένα ιδιαίτερο τρόπο την εποχή από το 1967 έως το 1974 και καθήλωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες!

Στόχος ήταν να επισημανθούν όσα προηγήθηκαν και οδήγησαν στην δικτατορία των συνταγματαρχών, στις αντιστάσεις που κορυφώθηκαν με την εξέγερση στο Πολυτεχνείο το 1973, στις επιπτώσεις της διακυβέρνησης της χούντας, αλλά και στην σημασία της διαρκούς υπεράσπισης της δημοκρατίας.

Την εκδήλωση προετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί, κκ. Βάρβαρα-Διονυσία Σοφία και Μιλτιάδης Μεταξάς. Σπουδαία η τεχνική και καλλιτεχνική συμβολή του κ. Διονύση Λάζαρη και των μαθητών του Λυκείου, Μιχάλη Δήμτσα και Θάνου Σάνδρη. Στο πιάνο ο ταλαντούχος μαθητής της Γ’ Λυκείου, Νίκος Τσαντερίδης.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου που συμμετείχαν στην εκδήλωση καταχειροκροτήθηκαν!

Και του χρόνου!