12η Ημερίδα για την Αγωγή Σταδιοδρομίας και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Σάββατο, 9 Μαρτίου 2024 - 9:30
12η Ημερίδα για την Αγωγή Σταδιοδρομίας και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό.
  • Η Λεόντειος Σχολή Αθηνών, στο πλαίσιο των επιλογών και πρωτοβουλιών της για τη ολόπλευρη κατάρτιση των μαθητών και στην προσπάθειά της να προσφέρει στα παιδιά ολοκληρωμένη υποστήριξη στο πλαίσιο του Επαγγελματικού Προσανατολισμού, διοργανώνει φέτος τη 12η Ημερίδα για την Αγωγή Σταδιοδρομίας και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Σε καιρούς κρίσης και αυξημένων απαιτήσεων, σε περιβάλλον αβεβαιότητας, ρευστότητας και μεταβολών, τα εφόδια που μπορούν να εξασφαλίσουν στο νέο άνθρωπο τον ουσιαστικό οπλισμό για την πορεία στη ζωή και την επιτυχία στον επαγγελματικό στίβο είναι η πολύπλευρη γνώση και η ακριβής και έγκυρη ενημέρωση.

Επαγγελματίες από όλο το φάσμα των τομέων επαγγελματικής απασχόλησης καταθέτουν την εμπειρία τους, συζητούν με τις μαθήτριες και τους μαθητές Λυκείου, Γυμνασίου και Δημοτικού και απαντούν στα ερωτήματα και τον προβληματισμό τους σχετικά με τις σπουδές, την επιλογή επαγγέλματος και τη σταδιοδρομία στην αγορά εργασίας.

Στόχος της εκδήλωσης είναι να ενημερωθούν οι μαθητές όσον αφορά στους επαγγελματικούς τομείς και τις ειδικότητες, προκειμένου να δώσουν απαντήσεις στα κρίσιμα ερωτήματα …

• ποιες είναι οι ιδιαιτερότητες, τα θετικά στοιχεία και οι δυσκολίες κάθε επαγγέλματος;
  • ποιες είναι οι προοπτικές στην αγορά εργασίας και οι δυνατότητες εξέλιξης για την κάθε ειδικότητα; σε ποιους χώρους υπάρχει δυνατότητα απασχόλησης;
  • ποιο είναι το γνωστικό και επιστημονικό υπόβαθρο καθώς και η εξειδίκευση που απαιτούνται για το αντικείμενο της κάθε εργασίας;
  • ποιες σχολές σχετίζονται με το κάθε επάγγελμα; ποιες είναι οι προτεινόμενες σπουδές σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο;
  • ποιες είναι οι απαιτούμενες ικανότητες και δεξιότητες για κάθε ειδικότητα;

Προσέλευση: 09.00

Έναρξη: 09.30

Λήξη: 13.30

Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους! Σας περιμένουμε!

Αναλυτικό Πρόγραμμα Ημερίδας ΣΕΠ