Θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης!

Κυριακή, 19 May 2024
Θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης!

Εξερευνήστε τον κόσμο του θεάτρου στο θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για εφήβους!
Διάρκεια: 17 Ιουνίου - 13 Ιουλίου
Συμμετέχοντες: Μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και Α Λυκείου

Η Λεόντειος Σχολή, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και τη Δραματική Σχολή του Ιδρύματος "Τεχνών Εκατό", συνδιοργανώνουν ένα πρόγραμμα που αφορά στη μαθητεία στη θεατρική διαδικασία και τη δημιουργία θεατρικής παράστασης βασισμένης στο κλασικό αριστούργημα του William Golding "O Άρχοντας των Μυγών".

Οι έφηβοι θα αναλάβουν ενεργό ρόλο στην οργάνωση και υλοποίηση της παραγωγής μέσα από ομάδες εργασίας που θα τους δώσουν τη δυνατότητα να αναλάβουν αρμοδιότητες σκηνοθέτη, ηθοποιού, φωτιστή, ηχολήπτη, παραγωγού και άλλων απαραίτητων επαγγελματιών του θεάτρου.

Αυτή η εμπειρία συνδυάζει εκπαίδευση και δημιουργική έκφραση, προσφέροντας στους συμμετέχοντες τη δυνατότητα να εξερευνήσουν την τέχνη του θεάτρου με την καθοδήγηση έμπειρων εκπαιδευτών. Ελάτε να ανακαλύψετε τη μαγεία του θεάτρου και να ζήσετε μια καλοκαιρινή εμπειρία που θα σας μείνει αξέχαστη!

Θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα